- شهرداری شهریار

باغ تالارهای غیرمجاز فاقد ایمنی هستند

باغ تالارهای غیرمجاز فاقد ایمنی هستند

سازمان آتش نشانی شهرداری شهریار هشدار داد:

باغ تالارهای غیرمجاز فاقد ایمنی هستند

رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری شهریار نسبت به عدم نظارت در ساخت تصرفات پرجمعیت هشدار داد. احمد کریمی در گفتگو با سرافرازان اظهار داشت: بناها و ساختمان های پرخطر شهر شهریار شناسایی شدند  رستوران ها و باغ تالارهای غیر مجاز از اماکن پرخطر به شمار می آیند.

رتا نیوز- وی ادامه داد: طی دو سال گذشته بسیاری از طرح های ایمنی را انجام داده ایم که یکی از این طرح ها، تهیه شناسنامه  ایمنی برای امکان و ساختمان ها می باشد. در حال حاضر بیشتر تصرفات پرخطر، کارخانجات، مدارس، ساختمان های اداری شناسایی شده اند و برخی از آنها دارای شناسنامه ایمنی هستند و آمارهای ما نشان می دهد که تالارها و باغ رستوران ها یکی از اماکن پرخطر بشمار می روند.

باغ تالارهای مجاز دارای شناسنامه ایمن می شوند

کریمی رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری شهریار ادامه داد: باغ رستوران ها و تالارها بعنوان یکی از  تصرفات پرجمعیت در فصل تابستان هستند و اغلب آنها اصولی ساخته نشده اند یعنی راههای خروجی بدرستی تعبیه نشده اند و در صورت وقوع حادثه، همه مردم باید از یک در خارج شوند و این امر در مواقع آتش سوزی یا حادثه می تواند خطرآفرین و منشاء یک اتقاق دیگر باشد.

وی با اظهار اینکه رسیدگی به این امور را در دستور کار آتش نشانی قرار داده ایم، اضافه کرد: مکاتبات مربوطه در این خصوص تکمیل گردید و با امضای شهردار تقدیم فرماندار شده است تا هماهنگی های لازم در رسیدگی به امور فوق از طریق اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان شهریار بصورت قانونی صورت پذیرد تا پس از رسیدگی و رفع نواقص، تالارهایی که از نظر ایمنی حائز استانداردهای لازم هستند مشخص و شناسنامه ایمنی آنها صادر شود.

تالارهایی که غیرمجاز هستند و یا بصورت خاموش فعالیت دارند از مراکز پرخطر به حساب می آیند کریمی در پاسخ به سوال خبرنگار سرافرازان مبنی بر اینکه چند درصد تالارها و باغ رستوران ها دارای ایمنی لازم هستند گفت: تعداد آنها انگشت شمار است و در این میان تالارهایی که در هیچ جایی ثبت نشده اند و یا مراحل ساخت و احداث آنها غیرقانونی بوده است هیچگونه پروانه ایمنی ندارند و احتمالا خطر آفرین باشند.

تائیدیه ایمنی؛ قبل از صدور پروانه صنفی

رتا نیوز- بازارچه ها و پاساژها از دیگر مراکز پر خطر محسوب می شوند که در برخی موارد اخطار لازم در خصوص نا ایمن بودن آنها صادر شده، اما متاسفانه هیچگونه اقدام قانونی در رفع آن صورت نگرفته است احمد کریمی رئیس آتش نشانی شهرداری شهریار در این خصوص تشریح کرد: پس از چندین اتقافی که در مراکز تجاری و حوزه اصناف بروز داد، ما یک تفاهم نامه ای با اتاق اصناف به امضاء رساندیم تا کلیه صنوفی که اقدام به دریافت مجوز فعالیت می نمایند؛ تائیدیه ایمنی را هم از آتش نشانی استعلام نمایند تا در قالب یک مشاوره؛ حداقل های ایمنی را در این مراکز ایجاد و الزام نمائیم.

کریمی از همکاری دو صنف مشاورین املاکی و آرایشگرها در این خصوص نام برد و گفت این دو صنف در ابتدا همکاری خوبی داشتند ولی سایر اصناف که حائز اهمیت بیشتری هستند از این تفاهم نامه هیچگونه حمایتی نکردند و متاسفانه شاهد هستیم که روز به روز حوادث در حوزه اصناف بیشتر اتفاق می افتد که این امر علاوه بر آسیب رساندن به سرمایه های ملی، مجموعه ای از شهروندان و مردمی که در این مراکز حضور دارند را دچار آسیب مالی و جانی می نماید لذا تاکید ما در این مسیر بر این است که آنقدر پیگیری و اصرار نمائیم تا آنها هم مجاب به رعایت موارد ایمنی شوند.

در خصوص ساختمان های ناایمن، شهرداری ها می توانند با استناد به بند ۱۴ و ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری وارد عمل شوند و اجرای این قانون برای مالکان بسیار سنگین است. احمد کریمی رئیس آتش نشانی شهرداری شهریار با اشاره به ماده قانونی فوق تاکید کرد: اگر ما تشخیص دهیم که یک محل بشدت نا ایمن است و مالکان محل هیچگونه تمکینی در رفع نواقص ایمنی نداشته باشند شهرداری می تواند جهت پلمپ و ایجاد ایمنی لازم در چنین ساختمانی راسا وارد عمل شود و تمام هزینه اجرای آن را بعلاوه ۱۵ درصد را از مالک طلب کند.

سازمانهای آتش نشانی یکپارچه می شوند

کریمی ادامه داد: در ابلاغیه های جدیدی که از سوی وزارت کشور تنظیم شده است پلمپ ساختمان های اداری و مسکونی که فاقد ایمنی لازم باشند به سازمان های آتش نشانی واگذار می شود وی در تکمیل این موضوع اظهار داشت: در طرح جدید وزارت کشور “سازمان آتش نشانی” واحدی  در کشور ایجاد می شود و تمام آتش نشانی ها در قالب همین سازمان به کار خود ادامه خواهند داد. در صورت تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی، بستر قانونی جهت رعایت موارد ایمنی در ساختمان سازی بشدت افزایش خواهد یافت و بستر قانونی خوبی در این جهت فراهم می شود.

وی یکپارچه سازی سازمان های آتش نشانی را بستری برای تقویت همه مراکز آتش نشانی خواند و گفت: با تکمیل و تصویب این لایحه سازمان های آتش نشانی از نگاه جزیره ای خارج خواهد شد و قانون رعایت ایمنی بیش از پیش به اجرا درخواهد آمد.

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *