- اجتماعی

باید مصرف بهینه آب ، تبدیل به یک فرهنگ عمومی در جامعه شود

باید مصرف بهینه آب ، تبدیل به یک فرهنگ عمومی در جامعه شود

رتا نیوز -طی نشست خبری که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب برگزار شد، امام جمعه شهرستان شهریار بر تبدیل مصرف بهینه آب به یک فرهنگ عمومی تاکید کرد.

به گزارش رتا نیوز و به نقل از آبفای غرب استان تهران؛ در نشست خبری روابط عمومی شرکت آبفای غرب استان تهران با حضور امام جمعه شهرستان شهریار، برخی از اصحاب رسانه و مدیران و مسئولین روابط عمومی آبفا برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین سالمی با تاکید بر نقش تعیین کننده مصرف درست و بهینه برای آب شرب و با اشاره به آیات قرآنی در این خصوص گفت: در دین مبین اسلام آیات کمی درمورد عوامل موثر بر حفظ جان و حیات انسان اشاره شده است که یکی از آیات قرآن در این مورد آیه  ” وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ ” است که خداوند متعال می فرمایند آب را مایه حیات برای هر چیزی قرار داده که به نکته بسیار مهمی اشاره می کند و همه حیات جهان را بر پایه آب  بیان می فرمایند.

او در ادامه افزود : مردم باید با تاسی از این آیه گرانبها در راستای تفکر و تامل در مورد این نعمت و نحوه استفاده مناسب و بهینه از آن اقدام نمایند تا آیندگان نیز بتوانند از آن بهره مند شوند، این در حالی است که خداوند منان نعمت هایی را برای بندگانش ارزانی می دارد و رحمت و یا بلایی که بعد از آن فرو می فرستد، قطعاً به دلیل نوع رفتار انسانی در خصوص استفاده از آن یا عدم ثنای خداوند و اسراف در آن خواهد بود و خداوند بدون حکم و اسباب ، بلایی را همچون کرونا بر انسان نمی فرستد .

حجت الاسلام سالمی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به مصرف و عدم زیاده روی در بهره بردن از نعمتهای الهی ادامه داد: ما باید در راه استفاده از نعمت های خداوند تقوای مصرف داشته باشیم چرا که تقوا تنها در دین و مذهب نیست بلکه تفکر و استفاده مناسب نعمت های خداوند نیز لازم است و تقوای مصرف نیز جزئی از ایمان و خداشناسی است .

امام جمعه شهرستان شهریار در ادامه افزود: اگر ما امروز به فکر آیندگان نباشیم، حق آنها را پایمال کرده و باید جوابگوی کردار و رفتار خود در روز قیامت باشیم.

سالمی یادآور شد: بزرگترین نعمت و وظیفه برای انسان مصرف بهینه در تمام ابعاد زندگی است که آب بعنوان مایه حیات در صدر این نعمات خداوندی است و باید خود را برای هر قطره آب مسئول بدانیم و به یقین با مسئولیت پذیری در این خصوص، خشنودی خداوند و بندگانش را موجب خواهیم شد.

امام جمعه شهریار در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: امروز به واسطه مشکلات عمده ای که در حوزه استحصال آب در استان تهران به ویژه غرب این استان وجود دارد، شاهد کم آبی شدیدی هستیم و توجه همگی به این موضوع، موضوعی بسیار مهم و زیربنایی است .

حجت الاسلام و المسلمین سالمی در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از خدمات ارزنده و شبانه روزی مسئولین آب وفاضلاب غرب استان تهران بخصوص شهریار گفت: امروز شاهدیم که مسئولین شرکت آب و فاضلاب با سختی و مشقت فراوان در راستای تامین آب مستمر و سالم برای غرب استان و شهریار در تلاشند که جای قدردانی دارد اما نباید برخی از شهروندان این تلاش شبانه روزی را با عدم مصرف بهینه پایمال کرده و برای راحتی خود حق و حقوق دیگران را نادیده بگیرند.

او ساخت و سازهای غیرمجاز را یکی از دلایل کم آبی در برخی از نقاط شهرستان به ویژه روستاها بیان کرد و افزود: اگر بنایی از پایه خراب باشد، قطعا همه ذرات و قطعات آن مشکل دارد و معتقدم اگر فردی در این بناهای غیرقانونی آب شرب غیرمجاز را مصرف کند حکم حرام و استفاده نامطلوب از بیت المال مردم دارد و اعتقاد دارم اگر کسی اهل نماز و عدالت و مردانگی و منش باشد ، هیچ وقت دست به چنین کاری نمی زند و ما نیز در شورای تامین شهرستان سعی داریم با این موارد به جد برخورد نماییم.

سالمی افزود: وقتی گذشتن از چراغ قرمز طبق بیان مراجع تقلید حرام است، دیگر آب غیر قانونی  و زندکی در  ساخت و ساز غیرقانونی کاملا حکمش معلوم است.

او اذعان داشت: دقت در مصرف بی شک باعث پیشرفت یک جامعه می شود و این نتیجه ای است که در  بسیاری از آیات و روایات به صورت روشن در مورد آن اشاره شده و کارشناسان به آن ایمان آورده اند و کشور ما نیز بی شک با مصرف متعادل و متعارف ضمن تمهید راهکاری کاربردی برای آینده فرزندانمان باعث خیر و برکت برای شهر و روستا و منطقه خواهد شد .

امام جمعه شهریار در پایان سخنان خود گفت: مصرف بهینه آب نه تنها در حوزه شهرها و روستاها باید اصلاح شود، بلکه در حوزه کشاورزی نیز باید تمهیدات بسیار مهمی اندیشیده شود تا بتوانیم مشکلات این حوزه را طی زمان کوتاه رفع نماییم، چرا که اگر به همین منوال ادامه دهیم در آینده با مشکلات بسیاری روبرور خواهیم شد و برای موفقیت کشور و پیشرفت روزافزون آن باید همه در این خصوص تریبون نظام باشیم تا با فرهنگ سازی بسیار کاربردی بتوانیم جامعه خوب و مترقی را بسازیم و امیدوارم در سایه رعایت مناسب مردم در موضوعات مصرف آب بتوانیم اقدامات موثر و خوبی را از سوی مردم بزرگ و متدین شهرستان شهریار در مورد مصرف بهینه و درست و صحیح آب ببینیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *