- شهرداری شهریار

بهروز کاویانی شهردار شهریار: پروژه های مشارکتی؛ راهکارحذف شهرفروشی

بهروز کاویانی اجرای پروژه های سرمایه گذاری و مشارکتی را بستری مناسب برای درآمد پایدار، حذف شهرفروشی و توسعه طرحهای عمرانی در شهریار معرفی کرد.

کاویانی شهردار شهریار در گفتگوی اختصاصی خود با سرافرازان، هزینه‌های جاری شهرداری شهریار را بسیار بالا برشمرد و گفت: شهرداری شهریار بیش از ۲۰۰۰ پرسنل دارد و دارای محدوده شهری و تراکم جمعتی بسیار بالا است و همچنین تمام ادارات دولتی شهرستان نیز در این شهر قرار گرفته است. لذا موارد فوق به طور مستقیم و یا غیرمستقیم، سبب افزایش هزینه‌های جاری این شهرداری شده است و از سوی دیگر جدولگذاری‌ها، آسفالت بیشتر معابر شهری، تجهیزات بوستانها و … به شدت مستهلک شده و نیاز به بازسازی دارد. در کنار این امور، با انتظار شهروندان را در تملک و بازگشایی معابر، احداث بناهای جدید و تامین سرانه های شهری را نیز برآورده نمود بنابراین اداره این شهر، صرفاً با عوارض صدور پروانه به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و فروش املاک بصورت خام نیز دردی را دوا نمی کند.

کاویانی در ادامه افزود: اینکه اذهان عمومی انتظار دارند شهرداری شهریار برنامه سال ۱۴۰۰ خود را با بودجه‌ای بالغ به ۱۰۰۰ میلیارد تومان ببندد؛ توقع بی جایی نیست و این یک انتظار واقعی است اما مدیریت شهری شهریار اگر بخواهد برای تامین اعتبار مورد نیاز خود به خام فروشی املاک دست بزند و یا از طریق شهرفروشی و تراکم فروشی تامین اعتبار کند، نتیجه آن چیزی جز آشفتگی کالبد شهری و  نارضایتی شهروندان نخواهد بود.

شهردار شهریار با بیان اینکه ارزش افزوده را مطابق قانون در مسیر پروژه های عمرانی مصرف نمودیم، ادامه داد: درآمد حاصل از عوارض صدور پروانه در سال گذشته نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان بوده و امسال با افزایش حدود ۳۰ درصدی و الحاق کل ارزش افزوده به آن، بازهم جوابگوی پروژه‌های عمرانی، که مورد رضایت نسبی شهروندان باشد، نخواهیم بود وی افزود: فقط اجرای پروژه میدان جهاد و بسیج به تنهایی ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و اگر قرار باشد هزینه اجرای چنین پروژه‌هایی آن با خام فروشی تامین شود؛ یا از شهر چیزی باقی نمی‌ماند، یا هیچ پروژه عمرانی را نمی‌توانیم به اجرا بگذاریم.

وی در اهیمت تعریف پروژه‌های سرمایه‌گذاری تاکید کرد: اگر قرار باشد ملکی را بصورت خام و با قیمت مثلا ۲۰ میلیارد تومان واگذار نمائیم؛ در یک طرح مشارکتی، ارزش سرمایه شهرداری تا حدود ۵ برابر افزایش خواهد یافت. کاویانی یادآور شد: یکی از نکات مهم در اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری؛ دقت در عقد قرارداد و پیش بینی تمام مقدمات اجرای طرح است، چرا که شهرداری شهریار سه پروژه سرمایه گذاری بسیار مهم و ارزشمند دارد، اما بدلیل وجود برخی مشکلات حقوقی، متاسفانه هیچکدام به بهره برداری نرسیدند، درصورتی که هرکدام از آنها به تنهایی می توانستند هزینه های جاری شهرداری را تامین نمایند.

شهردار کاویانی با اشاره به وضعیت فعلی شهر و عدم تحقق بودجه شهرداری در سال ۹۸ یادآور شد: ما لایحه ۲۰ میلیارد تومانی آسفالت معابر را به صحن شورا بردیم و شورا نیز با آن موافقت کرد، تمام مطالبات پیمانکار اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح جهاد را علیرغم افزایش هزینه‌های غیرقابل پیش بینی شده، همه را پرداخت نمودیم و دهها هزینه دیگر…، اما تامین اعتبارات فوق باید از منابع فروش املاک باشد.

کاویانی تجربیات و توانمندی‌های معاونت سرمایه گذاری را در تعریف پروژه‌های قابل قبول تحسین نمود و به دو لایحه سرمایه گذاری تاسیس بانک و پروژه سرمایه گذاری مجتمع تجاری، اداری ترنج اشاره کرد و اظهار داشت: پروژه مشارکتی ترنج در زمینی به مساحت ۲۱۶۳ مترمربع در شهرک صدف تعریف شده بود که با استدلال‌هایی که در شورای شهر مطرح شد به تصویب نرسید. وی در توضیح رد این مصوبه ادامه داد: اگر ما بخواهیم در پروژه ترنج نسبت به سرمایه گذار خیلی سخت گیری کنیم و یا مبنای تخلف ساختمانی توسط سرمایه گذار را مد نظر قرار دهیم، ممکن است ترنج هم به سرنوشت دو پروژه سرمایه گذاری قائم و پریمیوم دچار شود.

بهروز کاویانی اضافه کرد: در حوزه قیمت گذاری املاک، معیار ما، نظریه کارشناسان رسمی دادگستری است و در خصوص مشارکت نیز عرف بازار محلی را درنظر گرفتیم، اما اینکه شورای شهر به هر دلیلی پیشنهادهای ما را در سرمایه گذاری و یا فروش رد کرده است، باید گفت؛ هدف ما تامین اعتبار برای اجرای پروژه‌های عمرانی است.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی که هیچ ثبات قیمتی وجود ندارد، اگر پیمانکار احساس کند که دست شهرداری برای پرداخت صورت وضعیت‌هایش خالی خواهد بود به هیچ عنوان به شهرداری اعتماد نمی‌کند و این حق پیمانکار است. هرچند برخی پیمانکاران خوب، در چنین شرایطی هم با شهرداری ادامه همکاری داشتند اما در خصوص مثلا آسفالت معابر و یا چندین طرح عمرانی دیگر که باید به اتمام می رسید؛ دست خالی ما باعث فرار پیمانکار شده است.

کاویانی شهردار شهریار در پایان این گفتگو خطاب به شهروندان اظهار داشت: ما از تمام کاستی‌هایی که در اجرای پروژه‌های عمرانی داشتیم از مردم عذرخواهی می‌کنیم. شهروندان با توجه به حضور اصحاب رسانه و انعکاس بسیار منصفانه اخبار و گزارشات، از عملکرد و تلاش مجموعه شورا و شهرداری شهریار بخوبی آگاهی دارند. لذا به همه شهروندان اطمینان می‌دهم با همدلی میان شورا و شهرداری در واپسین ماههای باقیمانده، تمام توان خود را برای انجام وظایف خویش بکار خواهیم بست و امیدوارم با همراهی بیشتر شورا و مراتب بالادستی، در تامین اعتبارات لازم برای اجرای پروژه‌ها موفق باشیم و نزد شهروندان خوب شهریاری شرمنده نشویم و کارنامه دوره پنجم مدیریت شهری شهریار را با خاطره‌ای خوب برای شهرمان ببنیدیم.

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *