- بهداشت و درمان

شبکه دامپزشکی خط مقدم بهداشت و سلامت مردم است

دکتر تاویلی رییس شبکه دامپزشکی شهریار

چراغ صادرات فرآورده های دامی در شهریار همچنان روشن است

رییس اداره دامپزشکی شهریار در گفتگو با رتانیوز گفت: شبکه دامپزشکی خط مقدم بهداشت وسلامت مردم است و عملکرد دقیق این نهاد، آمار بیماریها و مرگ و میرهای ناشی از آلودگی غذایی را به شدت کاهش داده است.

به گزارش رتانیوز دکتر محمد وحید تاویلی با اشاره به گستردگی وظایف اداره دامپزشکی گفت: شعار سازمان دامپزشکی ، تامین بهداشت و امنیت غذایی از مزرعه تا سفره است. بدین معنی که کلیه دام ها  از نظر سلامت، در مزرعه و دامداری ها توسط دامپزشکی کنترل می شود و در کشتارگاه ها؛ نحوه ذبح، سلامت لاشه ها، ناوگان حمل و نقل لاشه ها، واحدهای بسته بندی و قطعه بندی همگی تحت نظارت دامپزشکی است تا جائیکه حتی عرضه محصولات دامی در فروشگاهها باید تحت نظارت دقیق سازمان دامپزشکی نظارت باشد تا سلامت آنها تضیمن شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر نظارتها، واکسیناسیون دام و طیور از دیگر وظایف سازمان است زیرا گستردگی بیماری ها و مهمتر از آن وجود بیماریهای مشترک انسان و حیوان، فعالیت در این بخش را حساس تر می کند.

تاویلی  با اشاره به افزایش گرایش مردم به سمت حیوانات خانگی و اهلی افزود:  بیماری هاری، بروسلوز (تب مالت) و سل از جمله بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان است به همین دلیل دامداریهای شهر بصورت مکرر از نظر تب مالت بررسی و کار واکسیناسیون انجام می شود.

وی اظهار داشت: علاوه بر دامداریها، باشگاههای سوارکاری نیز از نظر بیماری مشمشه که بسیار مهلک می باشد، بررسی می شوند.

تاویلی با اشاره به مشاهده شدن بیماری تب سه روزه در دامها، افزود: گاو مبتلا به این بیماری از نظر تولید شیر با مشکل مواجه می شود تا حدی که دامداریها معمولا دام بیمار را از چرخه تولید خارج می کنند، بنابراین نظارت بر دامداریها و شناسایی دام های آلوده نیز در دست اقدام است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهریار با بیان اینکه بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، سه دستگاه دامپزشکی، محیط زیست و شبکه بهداشت می توانند نسبت به مسایل بهداشتی اعلام جرم نمایند، افزود: ماه گذشته دو واحد سرد خانه، یک واحد قطه بندی و یک واحد تولید گوشت چرخ کرده که بطور غیر مجاز و با برند تقلبی سنگدان را به جای گوشت چرخ شده تهیه می کرد، کشف و پلمپ شدند.

تاویلی یادآور شد: ۲۲ تن فرآورده  خام دامی آلوده نیز اخیرا در شهرستان کشف و معدوم شده، در حالیکه این مواد می توانست سر سفره مردم برود و باعث مرگ و مسمومیت کودکان، زنان باردار، افراد سالمند و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف شود.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر نظارت بر واحدهای تحت پوشش دامپزشکی ، نظارت شدیدی نیز بر فروشگاههای تخفیف دار خواهیم داشت، زیرا این تخفیفات باعث ایجاد حساسیت در مردم و نگرانی آنها از لطمه بر کیفیت کالاها می شود.

رییس اداره دامپزشکی شهریار در ادامه سخنان خود از صادرات یک میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم فرآورده خام دامی به کشورهای عراق، عمان، هنگ کنگ خبر داد و گفت: به رغم تحریم های ظالمانه و از سویی مشکلات مالی کشور، چراغ صادرات در شهریار همچنان روشن است و در چهار ماه اول سال این حجم از صادرات کم نظیر بود.

تاویلی در ادامه کنترل و نظارتهای سازمان دامپزشکی در شهریار را شبانه روزی دانست و گفت: به رغم کمبود امکانات و نیروی انسانی، همکاران ما شبانه روزی فعالیت می کنند تا سلامت غذایی مردم تامین شود.

وی افزود: قطعا اگر تعداد نیروی انسانی ما و امکاناتی نظیر خودرو بیشتر باشد، تعداد بازرسیهای ما نیز افزایش خواهد یافت و در مناطقی مانند بلوار رسول اکرم(ص) که اخیرا هشت مورد پلمپ  نیز در این منطقه داشتیم؛ نظارتهای ما افزایش و دست سودجویان کوتاه می شود.

وی با بیان اینکه اغلب نظارتها و برخوردهای قضایی در این حوزه با همکاری مردم صورت گرفته، افزود: از شهروندان می خواهیم تا هر گونه تخلف، سودجویی، ترددهای مشکوک و هر آنچه که به سلامت مردم لطمه می زند را به اداره دامپزشکی گزارش دهند./ رتانیوز

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *