- اقتصادی

میدان میوه و تره بار شهریار، محور توسعه پایدار

بازدید شهردار از میدان میوه و تره بار شهریار

مدیریت شهری باید در قیمت گذاری فروش غرفه ها و مدیریت درآمد ناشی از آن دقت کافی کند

پروژه های سرمایه گذاری شهرداریها، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای املاک، می تواند خواستگاه درآمد پایدار شهری هم باشد. تکمیل میدان میوه و تره بار شهرداری شهریار، از همین نوع سرمایه گذاری ها است که محور توسعه پایدار شهرستان نیز واقع خواهد شد.

در ناکارآمدی کالبد شهری برای داشتن یک زندگی مناسب، شهریار دست کمی از سایر شهرهای ایران ندارد. خیابان های پرسروصدا، ترافیک کلافه کننده، فقر همیشگی سرانه ها و آلودگی محیط زیستی از جمله مواردی است که شهروندان بیشتر شهرهای ایرانی با آن دست و پنجه نرم می کنند و متاسفانه مردم شهریار نیز از این گرفتاری چندان بی نصیب نیستند. ضروری است یادآور شویم؛ منشاء تمام این مشکلات، هزینه های مدیریت شهری است که از مسیر شهرفروشی، تامین می شود. وقتی مخارج شهرداریها برای مدیریت شهرشان، چندین برابر درآمد پایدار آنها باشد و اقتصاد شهری، تاب آوری این مخارج را نداشته باشد، شهرداران راهی جز شهرفروشی ندارند لذا ایجاد درآمد پایدار برای یک شهر از مهمترین وظایف مجموعه مدیریت شهری به شمار می رود.

کلانشهر تهران، از حیث سیاسی و جغرافیایی در مرکز اقتصاد کشور واقع شده که در همین راستا، میدان میوه و تره بار تهران از جمله میادین اصلی به حساب می آید. اما باید پرسید چرا شهریار که یکی از مهمترین تولید کنندگان محصولات باغی، زراعی و دامی است و از طرفی در مسیر ترانزیت کشور قرار گرفته، تاکنون از این فرصت محروم مانده است؟

شورای چهارم شهر شهریار راضی نشد از این موضوع به راحتی بگذرد. آنها رویای احداث میدان میوه و تره بار شهریار، که سالها مسکوت مانده بود را احیا نمودند تا باغداران، تولید کنندگان و تاجران این شهرستان در محلی وسیع و در شرایطی بسیار مناسب بتوانند نقش خود را در اقتصاد کشور بدرستی تبیین نمایند. بدون شک با تکمیل این پروژه و بهره برداری کامل از آن، بیش از سه هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد و مهمتر از آن، ایجاد یک درآمد پایدار برای شهرداری است.

بهروز کاویانی شهردار شهریار، که به نظر می رسد دغدغه این روزهای وی تامین هزینه پروژه های عمرانی است در بازدیدهای مکرر خود از پروژه میدان میوه و تره بار شهرداری شهریار نشان داد که تکمیل این میدان از نگاه او نیز در اولویت قرار گرفته است. شهردار کاویانی از زمستان سال گذشته سکان مدیریت شهر شهریار را بدست گرفت اما این آغاز، با چالش های شدیدی همراه بود.

مشکلات اقتصادی کلان کشور، اغتشاشات آبانماه، کرونا و در نهایت نظارت شدید و دستگیریهای پی درپی برخی از کارکنان شهرداری شهریار باعث شد تنها حدود ۶۰ درصد از اعتبار پیش بینی شده سال ۹۸ محقق شود و این به منزل توقف کامل پروژه های عمرانی و ایجاد موانع شدید بر سر راه پروژه میوه و تره بار به شمار می رفت. اما  این شهردار تازه نفس، در رفع موانع پیش روی پروژه سرمایه گذاری میدان میوه و تره بار از هیچ همتی فروگذاری نکرد. بهروز کاویانی برای هر پروژه ای یک تیم کارشناسی تعریف نمود که معاونتهای عمرانی و سرمایه گذاری در راس تیم های مربوط موظف شدند بصورت دائم و مکرر، پروژه ها را بررسی، گزارش و رفع موانع نمایند.

مهندس میرعزیززاده مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری فلورانس با تجربه های فراوان در احداث میادین میوه و تره بار، یکی از نقاط قوت در مسیر تحقق این رویای باغداران و تاجران شهریاری به شمار می رود. در شرایط فعلی اقتصاد کشور که هر روز هزینه های اجرای طرح های عمرانی گرانتر از گذشته می شود باید اذعان داشت؛ این شرکت سرمایه گذاری با مدیریت میرعزیززاده با اقتدار به کار خود ادامه داده و تحت هیچ شرایطی شاهد توقف روند رو به رشد آن نبودیم. وی معتقد است این پروژه مانند یک کشتی سنگین تجاری است که به سادگی از حرکت باز نمی ایستد و سود همه ما در به مقصد رسیدن آن است.

یکی از مشکلاتی که سرمایه گذار را تهدید می کرد صدور جوازکار بود که در آخرین بازدیدی که روز پنج شنبه ۲۷ شهریور بعنوان خبرنگار از این پروژه داشتم برطرف شد. اشکالات سیستمی که در نتیجه ارتقای رتبه شهرداری شهریار بوجود آمده بود باعث شد تا مجوزهای ساخت برخی بناها با موانع قانونی روبرو شود. (اتوماسیون صدور جواز شهرداری متصل به اداره ثبت اسناد و سایر سازمانهای مرتبط شد و نحوه صدور مجوز برای پروژه ها تفاوت کلی داشت که پیش از این به شکل دستی و سنتی اجرا می شد) در آغاز پروژه مقرر شده بود تا برای احداث هر غرفه و یا ساختمان یک مجوز جداگانه صادر شود و این درحالی است که در تعریف جدید؛ برای یک قطعه زمین نمی تواند چندبار مجوز صادر شود لذا سرمایه گذار باید مثلا ساختمان اداری پروژه را بدون مجوز می ساخت سپس به کمیسیون می رفت و بعد شهرداری در کمیسیون خودش را جریمه می کرد و این روال غیرقانونی و غیر منطقی به رشد این پروژه به شدت ضربه می زد که اگر این مشکل برطرف شده باشد باید تدبیر شهردار شهریار را در رفع این معضل تحسین نمود.

دومین معضلی که در همین مسیر بر سر راه اجرای پروژه قرار می گرفت؛ توقف اجرای زیرساختهایی نظیر انشعابات بود چرا که تا زمانی که نقشه بناهای جدید توسط شهرداری تایید نمی شد؛ مجری نمی توانست انشعاباتی نظیر آب، برق، گاز و یا فاضلاب را بصورت قطعی در محوطه ایجاد نماید و این به منزله شهری است که بعد از سکونت ساکنانش یکبار برای فاضلاب حفاری شود یکبار برای آب و خلاصه یک مجموعه ناقص تحویل مردم می شد لذا باید گفت اگر این تدبیر شهردارشهریار و همت معاونت سرمایه گذاری، بطور کامل عملیاتی شود شاید مردم شاهد افتتاح پروژه در زمان مقرر باشند.

با تکمیل و بهره برداری از این پروژه، بیش از ۳۰۰۰ مترمربع واحد تجاری احداث می شود که حدود ۲۴۰ غرفه بزرگ ۲۳۰ مترمربعی اختصاصی میوه و تره بار، ۲۴۰ غرفه کوچک ۴۰ مترمربعی خرده فروشی و خشکبار و اختصاصی شیلات نیز ایجاد می شود که می تواند سرمایه بزرگی برای مدیریت شهری باشد و شورای شهر اگر امانتدار خوبی باشد می تواند با نظارت حکیمانه خویش، این سرمایه عظیم را در مسیر صحیح قرار دهد و اگر دقت لازم نشود ممکن است تبدیل به یک خیانت تاریخی برای شهریاری ها شود که هیچگاه قابل جبران نباشد. بطور مثال؛ یکی از انتقاداتی که در واگذاری برخی غرفه های این میدان  وارد است قیمت گذاری آن می باشد لذا شورای شهر باید در تعیین قیمت ها دقت کافی داشته باشد و درآمد ناشی از این فروش را در مسیر صحیح و علمی قرار دهد.

و اما آخرین موضوعی که می تواند در قیمت گذاری فعلی این غرفه به شدت تعیین کننده باشد؛ اصلاح بیرونی و محوطه اطراف پروژه است متاسفانه ورودی این پروژه آنچنان نازیبا است که باعث کاهش میل خریدار می شود لذا پیشنهاد می شود نسبت به جدولگذاری، آسفالت، نورپردازی خیابان ورودی (غربی) پروژه را اقدام عاجل بعمل آید.

میرعزیززاده در گفتگویی که با ما داشت گفت: این پروژه با نظارت و دقت نظر شورای قبل بسیار زیبا و کاربردی تعریف شده است و ما تلاش داریم تا متناسب با ذائقه مردم این میدان را بسازیم تا مردم بجای خرید از تهران و یا کرج، تمام خریدهایشان را از این میدان انجام دهند و اگر در آینده باغداران و میدان داران عزیز شهریاری بتوانند محصولات خویش را با قیمت مناسب ارائه دهند بدون شک مشتریان زیادی از تهران و کرج را نیز خواهیم داشت.

این پروژه دارای دو سردخانه زیر صفر برای محصولات پروتئینی و حدود ۱۱ سردخانه بالای صفر برای محصولات باغی است که می تواند از هدر رفت محصولات باغی به شدت کاهش دهد و ظرفیت نگهداری میوه و کنترل بازار را نیز افزایش دهد.

در پایان باید از بازدید دوره ای اعضای شورای شهر و شهردار و معاونت های مربوطه تقدیر نمود که این بازدیدها در روند حل مشکلات پروژه بسیار موثر بود.

 

میدان میوه و تره بار شهریار
میدان میوه و تره بار شهریار
مهندس میرعزیززداه
سرمایه گذار و مدیر اجرایی میدان میوه و تره بار شهریار

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *