- پژوهشی

نهاد و شالوده شورا ریشه در قرآن و مبانی دین مبین اسلامی دارد

جلال امامی رئیس شورای شهر باغستان
شوراهای اسلامی شهر و روستا، جلوه ای از مردم سالاری دینی هستند. شوراها از ظرفیت های بزرگ خدمت رسانی به شهروندان به شمار می روند و از آن می توان بعنوان یکی از ثمرات تاثیرگذار انقلاب شکوهمند اسلامی نام برد.  آنچه در زیر خواهید خواند بخشی از گفتگوی صمیمی تعدادی از خبرنگاران با رئیس شورای اسلامی شهر باغستان است.

رتانیوز ـ مهندس جلال امامی در این گفتگو اظهار داشت  : شوراها فرصت و ظرفیتی هستند تا خدمتگزاران در این نهاد بتوانند از این فرصت و ظرفیت برای خدمتگزاری بیشتر بهره ببرند .

وی افزود : همان طور که همه می دانیم آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها و بارها به اهمیت مشورت کردن و نهاد شوراها تاکید نموده اند و به دلیل نقش پر رنگ و اهمیت این موضوع یک روز خاص را برای شورا در تقویم در نظر گرفته اند.

رئیس شورای اسلامی شهر باغستان بیان کرد : شورا امر مهمی است که در متون دینی ما بسیار به آن اشاره شده است. مشورت، یکی از ارکان مهم سلامت تصمیم گیری هاست. جامعه ای که سنت مشورت در آن حاکم نیست، در تب و تاب خودمحوری می سوزد، ولی در جامعه ای که در آن هم فکری و نظرخواهی، اصلی یقین است و از اجزای ضروری حیات آن به شمار می آید، بهترین راه و کامل ترین مسیر در برابر افراد گشوده خواهد شد.

وی گفت : پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله نیز می فرماید: «هیچ قومی مشورت نکردند جز آنکه به بهترین امور هدایت یافتند.» آنان که گرفتار خودرأیی و استبدادند، در اشتباه به سر می برند و تنش های اجتماعی و سیاسی می آفرینند. نبود سنت مشورت در جامعه، رشد افکار را متوقف می سازد و چنین مردمی، شایستگی زندگی حقیقی را از دست می دهند ، همراهی و همگامی مردم با شوراها نیز نیازمند فراهم بودن بسترهای مناسب فرهنگی و اجتماعی است و فراهم نمودن این بسترها نیز بیش از هر چیز بر عهده خود شوراهاست.

رئیس شورای اسلامی شهر باغستان تاکید کرد : فراهم آوردن فضا برای بررسی و نقد عملکردها و پیشگیری از تقدس گرایی از سوی شورای منتخب از یک سو و استفاده از حق نظارت همگانی شهروندان بر منتخبین شورا با ارائه پیشنهادات و انتقادات از سوی دیگر، می تواند به تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف منجر شده و بیش از پیش به توسعه همه جانبه کمک نماید ، نهاد شورا که شالوده آن ریشه در قرآن و مبانی دین مبین اسلامی دارد در واقع به فرایند واگذاری امور به مردم ، عینیت بخشید و به برکت این اتفاق، نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنند دوچندان گردید .

وی اضافه کرد: همگرایی و هم افزایی در مدیریت شهری از اصول مسلم خدمت رسانی مطلوب به شهروندان است و از این طریق است که بهره وری کار افزایش یافته و رضایت عمومی محقق می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر باغستان در ادامه سخنان خود به مساله اجرای پروژه های عمرانی اشاره ای داشت و عنوان کرد: پروژه های شهرداری چنانچه کارشناسی شده و بر مبنای مطالعات دقیق فنی و اقتصادی اجرایی گردند نتایج مطلوبی به همراه خواهند آورد.

مهندس امامی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که شهرداری بازوی اجرایی شورای اسلامی شهر است و عملکرد مطلوب این مجموعه در نهایت به جلب رضایت شهروندان منتهی خواهد شد.

وی اعضای شورای اسلامی شهر را وامدار و امانتدار مردم دانست و اظهار داشت: اعضای شورای اسلامی شهر نسبت به مسائل و مشکلات شهر و شهرداری دغدغه دارند و برهمین اساس نیز در طول مدتی که وظیفه نمایندگی مردم را بر عهده دارند می بایست با تلاش شبانه روزی و با تعامل مسئولین شهر, شهرستان و استان, نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر باغستان افزود : باغستان از بخش ها و مناطق و محله های گوناگون و پراکنده ای تشکیل شده است لذا همواره تلاش همکاران بنده و مجموعه شهرداری ارائه خدمات به صورت یک نواخت به تمامی این مناطق بوده و است .

مهندس امامی ادامه داد: پروژه مهم و حیاتی سه راه شهریار که گره گشای بسیاری از مشکلات و موانع شهر تهران و شهرهای هم جوار است در سال ۹۸ کلنگ زنی شد و امید میرود در پایان سال جاری شاهد بهره برداری از این پروژه ارزشمند باشیم ، این پروژه در تقاطع بین بزرگراه فتح- باغستان و در فاصله ۱۳۰۰ متری از غرب تقاطع بزرگراه فتح با بزرگراه آزادگان قرار گرفته است و یکی از مسیرهای اصلی ارتباط کلان شهر تهران با شهرستانهای شهریار و غرب استان تهران به شمار می رود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : شهر باغستان ورودی شهرستان محسوب می شود همکاران بنده در پارلمان شهری باغستان با تکمیل میدان ورودی شهر  و احداث کمربندی شمالی و جنوبی از میدان ورودی و روشنایی کمربندی ها توانسته

ند قدم موثری در این زمینه بردارند، راه های مواصلاتی که همواره از دغدغه های اصلی شورا بوده و است لذا در این زمینه توانستیم راه های مواصلاتی بین محلات را توسعه دهیم وهمچنین پروژه های کنار گذر محله سعیدآباد که کمک شایانی به منظر و زیبایی شهری نیز داشته است.

وی ادامه داد: شورای اسلامی شهر باغستان در راستای درخواست ها و مشکلات شهروندان وبا هدف تسریع و رفع مشکلات و ارتقای تعامل اعضای شورای اسلامی شهر جلسات ملاقات مردمی را هر هفته در برنامه خود گنجانده است تا پاسخگوی نیازها و مشکلات و همچنین پیشنهادات و انتقادات مردم شریف باغستان باشد ، لازم میدانم از همین رسانه روز ملی شوراها را به همه همکاران محترم و تلاشگر خودم در پارلمان شهری شهر باغستان تبریک عرض نموده و موفقیت و سربلندی را از درگاه ایزد منان برایشان استدعا دارم.

گفتگوی جلال امامی رئیس شورای شهر باغستان با سرافرازان
گفتگوی جلال امامی رئیس شورای شهر باغستان با سرافرازان

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *