- شهرستان شهریار

‍سازنده‌های وائین سردرگم مانده‌اند

سازنده‌های وائین سردرگم مانده‌اند

سازنده‌های وائین سردرگم مانده‌اند

رتانیوز– سازنده های وائین سردرگم مانده اند و چند سالی بود که تجاوز از جواز ساختمانی بخشی از روند ساخت و ساز در وائین بحساب می‌آمد‌‌؛ درست شبیه تمام شهرهای مجاور و ناگفته نماند عدم شفافیت و عدم قاطعیت در عمل به قانون وعدم نظارت صحیح توسط مجموعه‌های نظارتی، شورا و شهرداری باعث شد تا شهروندان شاهد این روزهای سخت مدیریت شهری شهریار باشند.

تاثیر روند تجاوز ساخت ساز از سه طبقه به چهار و پنج طبقه روالی شد که علاوه بر افزایش قیمت زمین در وائین، سازنده‌گان، پیه هزینه‌های عوارض قانونی این مسیر را نیز به تن بمالند تا سود سرمایه گذاری مورد تصور را ببرند.

امروز شاهد حضور تعدادی از سازندگان در شهرداری شهریار بودم و به گپ و گفتی با ایشان پرداختم.

تمام مکانیسم مدیریت شهری دست به دست هم می‌داد تا صاحبان زمین بتوانند ملک خودشان را که حدود ٢٢٠ متر مربع است با قیمتی حدود ۴٠٠ میلیون تومان بالاتر بفروشند و سازندگان با فرض اجازه تخلف و تجاوز از حدود جواز، ساختمانی با فنداسیون پنج طبقه و انشعاب‌های آب و برق و گاز را نیز بر همان اساس بالا بگیرند و نزدیک به ٣٠٠ میلیون تومان نیز در این بخش هزینه‌های خود را بالا ببرند.

این مکانیسیم برای هر سازنده اگر ٧٠٠  میلیون تومان هزینه را بالا می‌برد اما دو سود دیگر پیش بینی شده بود سود اول شامل عوارض ساخت بود که هر ملک حدود ٢٠٠ میلیون تومان برای مدیریت شهری سود آوری داشت و نزدیک به ٣٠٠ میلیون تومان برای سازنده.

ورود سیستم قضا به این موضوع و  جلوگیری از ادامه این تخلفات باعث شد تا تمام این محاسبات بهم بریزد و در حال حاضر مام این زیان را باید سازنده متحمل شود.

حالا مدیریت شهری دیگر ریسک تخلف را نمی‌پذیرد و هزینه‌های اعمال شده بر نمی‌گردد لذا شایسته است دادستانی در این خصوص به داد سازندگان برسد.

هرچند ما در گذشته و حال حاضر تاکید بر جلوگیری مطلق از تخلفات هستیم و همچنان استدعا داریم از ادامه تخلفات جلوگیری شود و شایسته است گوشزد نمائیم که برخی تخلفات محرز در گوشه و کنار به چشم می‌خورد که می‌شود همین امروز جلوی آنرا گرفت تا فردا حقی برای سازندگان ایجاد ننماید.

در پایان از تمام مجموعه‌ای که در مقابل تخلفات می‌ایستند ستایش بعمل می‌آوریم.

خدا قوت و حق پایدار

خبرنگار اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *