- اجتماعی, علمی

آیا تا بحال از گربه ها چیزی شنیده اید؟

آیا دوست دارید از نزدیک با این موجودات دوست داشتنی ارتباط برقرار کنید؟

رتا نیوز – امروز در این مقاله قصد دارم نظر کارشناسان مذهبی، علمی، دامپزشکی و پزشکی را در مورد نگهداری از گربه، با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

شاید شما هم با صحنه ناز کردن و یا غذا دادن به بچه گربه ها مواجه شده باشید. گربه ها به دلیل شباهت های ظاهری و احساسی به نوزاد انسان، مورد توجه ما قرار می گیرند. شاید صداهای ریزی که در فصل بهار و تابستان به گوش ما می رسند نوید تولد یک بچه گربه شیطان و بازیگوش را می دهند.

جالب است بدانیم در سال های اخیر بسیاری از افراد به دلیل تنهایی، دوری از افسردگی و داشتن همدم رو به نگهداری گربه ها کرده اند. برخلاف تصور نگهداری از گربه نیاز به صرف وقت، مکان، انرژی و رسیدگی و دامپزشک دارد.

در کتاب مکاتب الاخلاق احادیث و روایاتی از پیامبر(ص) و ائمه (ع) در خصوص رفتار با حیوانات و جایگاه آنها در دین مبین اسلام بیان شده است. به طور مثال: پیامبر اکرم (ص) بودن گربه در خانه را رحمت و باعث برکت می دانستند. امام صادق (ع) می فرمایند: زنی به خاطر نگهداری گربه در قفس و تشنه ماندن حیوان مورد عذاب الهی واقع شد. یا امام کاظم (ع) فرموده اند: نگهداری گربه خانه شما را آباد می سازد. شیخ طوسی در تهذیب الاحکام جلد ۱ صفحه ۲۲۶ حدیث ۳۵ از امام صادق (ع) نقل می کنند: از نیم خورده آب گربه می توان وضو گرفت و گربه از اهل خانه محسوب می شود.

در ادامه نظر مقام معظم رهبری در مورد نگهداری گربه ها را به عرض شما عزیزان می رسانم. ایشان فرموده اند: نگهداری گربه در منزل به خودی خود اشکال شرعی ندارد و ما جایی در اسلام ندیده ایم که نسبت به نگهداری گربه، نهی یا تندی وجود داشته باشد. حتی در مورد حمایت انسان از گربه سخنانی از اهل بیت (ع) آمده است. از امام علی (ع) نقل گردیده است:”روزی پیامبر(ص) مشغول وضو بودند که گربه ای به آن حضرت پناه آورد. ایشان پی بردند که آن گربه تشنه است. پس ظرف آبی که با آن وضو می گرفتند را نزدیک گربه بردند تا آب بنوشد. سپس پیامبر اکرم (ص) با باقی آب وضو گرفتند.”

ایشان در ادامه می فرمایند: نگهداری گربه اگر باعث خدشه دار کردن نماز و وسایل عبادت انسان نشود، اشکالی ندارد ولی باید توجه داشت که گربه حیوان حرام گوشتی است و ادرار و مدفوع آن باید تمیز شود.

در آخر حضرت آیت اله خامنه ای فرموده اند: اولویت همنشینی با دوستان، فامیل، خواهر و برادر، پدر و مادر، همسر و فرزندان و بستگان است. ولی در کنار حضور و حمایت ایشان می توان همنشینی و مراقبت از حیوانات را نیز تجربه کرد.

گربه ها حیواناتی بسیار اجتماعی و باهوش هستند. البته باید بگویم که شخصیت هر گربه دقیقاً مانند انسان ها، با گربه دیگر متفاوت است. مغز گربه ها بیشتر از حیوانات دیگر شبیه انسان هاست. حافظه بلندمدت گربه ها از سگ هم بیشتر است. گربه یک مسیریاب حرفه ای است و مانند یک قطب نما عمل می کند. او صدای مراقب خود را می شناسد. گربه ها با سرعت ۵۰ کیلومتر برساعت می دوند که در مقایسه با یوسن بولت که قهرمان دو و میدانی انسانی و برنده مدال طلا که حدود ۴۵ کیلومتر برساعت می دود باز جلوتر هستند.

گربه ها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از انسان لرزش زمین را حس می کنند. آنها با کمک گرفتن از قوانین جاذبه و فیزیک شکارچیان قهاری هستند. جالب است بدانید گربه ها هم چپ دست و راست دست هستند که طبق شواهد بیشتر نرها چپ دست و ماده ها راست دست هستند.

جالب تر اینکه وقتی ما مریض می شویم، گربه ها تغییرات شیمیایی در بدن ما را که باعث بیمار شدنمان می شود را درک می کنند. حس بویایی گربه ها ۱۴ برابر قویتر از حس بویایی انسان هاست. دید در شب گربه ۸ برابر انسان است. ولی دید یک گربه در روز یک دهم انسان می باشد. گوش گربه ها با عضلات بسیاری که دارد، شنوایی سه بعدی دارند و بسیار تیز عمل می کنند.

قطعاً در نوازش کردن گربه صدای خرخر او را شنیده اید. طبق شواهد علمی خرخر گربه ها باعث بهبود تنفس، کاهش خطر ابتلا به سکته قلبی، کاهش فشار خون، کاهش استرس، بهبود عفونت و تورم، بهبود استخوان پا، بهبود صدمات ماهیچه ای و تاندون پا می شود.

شاید شنیدن این مطلب کمی اغراق آمیز باشد ولی توجه داشته باشیم نگهداری گربه و بازی کردن با حیوان به طور چشمگیری باعث کاهش استرس و اضطراب، بهبود خلق و خو، دوست یابی و حس مسئولیت پذیری می شود. وقتی که گربه در کنار ما زندگی می کند با دریافت محبت از طرف ما و پاسخ به آن هورمون های بدن تنظیم و در نتیجه زندگی آرام تر و شادتری را تجربه خواهیم کرد.

در پایان از زبان یک گربه خیابانی بی پناه برایتان درد و دل می نویسم. “انسان ها فرزندان مرا برمی دارند. آنها آنقدر و بی احتیاط رانندگی می کنند که جان مرا به خطر می اندازند. در بسیاری از موارد ما را با کفش و چوب می زنند و به ما آسیب وارد می کنند. من فقط جا و مکان ندارم. ولگرد نیستم. ممنونم از اینکه مرا حمایت می کنید.”

نگارنده – مریم خلیلی

۱ – کتاب السید فضل اله الراوندی النوادر، ص ۳۹ ، قم، چاپ مدرسه دارالکتاب                                                                             www.humansociety.org

۲ – ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص ۳۲۷                                                                                                                                www.life-enthusiast.com

۳ – آیت اله مکارم شیرازی، توضیح المسائل، مسئله ۷۵۳ و ۷۵۴                                                                                                          www.lifesiance.com

۴ – رساله مراجع م ۸۲۴ به بعد صفحه ۴۶۰ شرط چهارم لباس نمازگزار                                                                                                     www.rspca.org.nk

پی نوشت: اگر علاقمند به انتشار مقالات و یا گزارشات خود هستید، سایت رتا نیوز، شما را در این مسیر یاری خواهد کرد.

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

2 thoughts on “آیا تا بحال از گربه ها چیزی شنیده اید؟

  1. عالی بود به نظر بنده کمک رسانی به حیوانات وظیفه شرعی و انسانی تمامی شهروندان است.ممنون از مطلب زیباتون

  2. از بابت چاپ مقاله در مورد گربه ها بسیار سپاسگزارم ،به امید کارهایی قوی تر کنار شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *