- ورزشی

اعتبارات مالی حوزه ورزش در شهریار ضعیف است

اعتبارات مالی حوزه ورزشی این شهرستان ضعیف است و پاسخگوی نیاز جمعیت ورزشی منطقه نیست.

مجید هاشم‌لو در گفتگوی اختصاصی خود با اسماعیل بکلیان خبرنگار سرافرازان افزود: طی سالهای اخیر اعتبارات خوبی برای شهرستان جذب شده ولی با توجه به گستردگی هیاتهای ورزشی و تعداد سالنها و جمعیت ورزشکار، این اعتبارات بسیار ناچیز بوده و جوابگو نیست.

وی با بیان اینکه پرسنل اداره حدود ۷ ماه حقوق عقب‌افتاده دارند اظهار داشت: تعداد پرسنل شاغل در اداره ورزش و جوانان شهریار ۳۲ نفر که متاسفانه فقط چهار نفر این نیروها استخدام رسمی و دولتی هستند و بقیه از محل درآمدهای اداره حقوق می گیرند که ماهانه حدود ۱۰۰ میلیون تومان صرف حقوق این افراد می شود‌ که در حال حاضر علاوه بر هفت ماه حقوق عقب‌افتاده پرسنل، به برخی ادارات خدمات رسان نیز بدهی چندین ساله داریم.

بگفته وی اگر این افراد تبدیل وضعیت شوند و یا حقوقشان از محل دیگر تامین شود، ماهانه ۱۰۰ میلیون به هیاتهای ورزشی تزریق می شود که با چنین درآمدی وضعیت ورزش شهرستان بکلی دگرگون خواهد شد. وی با اشاره به اینکه به جز اعتبارات عمرانی، درآمد سالانه اداره ورزش شهریار حدود یک و نیم میلیارد تومان است، افزود: ۸۰درصد این مبلغ برای امور جاری و حقوق پرسنل هزینه می شود و دیگر پولی برای ارتقای ورزش شهرستان باقی نمی ماند.

✔️فرسودگی اماکن ورزشی در شهریار زیاد است

رییس اداره ورزش و جوانان شهریار با اشاره به اینکه فرسودگی اماکن و تجهیزات  ورزشی در این شهرستان زیاد است، افزود: اغلب سالن‌ها نیاز به تعمیرات دارند ولی با بودجه فعلی امکان به روز رسانی سالنها وجود ندارد و شاید با این بودجه بتوان فقط تعدادی از پروژکتورها را تعمیر کرد.

بگفته وی هزینه های ورزشی در بخش های مختلف اعم از تعمیرات، خرید تجهیزات و حتی برگزاری مسابقات نسبت به سالهای گذشته بسیار افزایش داشته که باید بودجه ها نیز افزایش یابد و این موضوع نیاز به همراهی و حمایت فرماندار و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی را دارد.

هاشم‌لو در پاسخ به سوال خبرنگار سرافرازان در خصوص آمار اماکن ورزشی اظهار داشت: بالغ بر ۳۶۰ مکان ورزشی در شهرستان شهریار وجود دارد که حدود ۲۶۰ مکان متعلق به بخش خصوصی،  ۷۰ مکان دولتی و نیمه دولتی و ۳۰ مکان مربوط به اداره ورزش و جوانان است و این آمار در حال پایش و به روز رسانی است.

وی تصریح کرد: بخاطر محدودیت منابع مالی، اجرای طرحهای عمرانی در این شهرستان تقریبا تعطیل است. وی افتتاح بخشی از استادیوم شهید سلیمانی وحیدیه در تابستان سال جاری را آخرین طرح مورد بهره برداری عنوان کرد و گفت: پروژه سقف کوتاه ویره، سالن ورزشی فردوسیه و خانه جوان عباس آباد از دیگر طرحهای عمرانی نیمه تمام ورزشی شهرستان شهریار به شمار می‌رود.

✔️۸۵درصد رشته های ورزشی در شهریار هیات دارند

هاشم لو افزود: بالغ بر ۸۵ درصد رشته هایی که دارای فدراسیون هستند در شهرستان شهریار دارای هیات هستند که یک حسن بزرگ برای منطقه است، اما این حسن بزرگ امروز بار سنگینی برای اداره ورزش است زیرا نمی توانیم هزینه هیاتها را تامین کنیم.

وی افزود: این شهرستان در بسیاری از رشته های ورزشی سرآمد و زبانزد است ولی بخاطر مشکلات مالی، بسیاری از ورزشکاران ما برای دیگر استانها بازی می کنند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان شهریار ادامه داد: ۲۰نفر والیبالیست سوپر لیگ داریم که حاضرند با نصف هزینه برای شهریار بازی کنند ولی شرایط مالی در شهرستان برایشان مهیا نیست و اسپانسر ندارند و این درحالی است که شرکتهای بزرگ اقتصادی در شهریار و غرب استان تهران فعال هستند که باید از توان این شرکتها در جهت رشد ورزش کمک گرفت.

هاشم لو ضمن تشکر از شهرداریها بخاطر ورود در عرصه ورزشی گفت: اقدامات خوبی از سوی شهرداری ها و دهیاریها صورت گرفته که امیدواریم با اندکی هماهنگی با اداره ورزش، خروجی بهتری از این اقدامات مشاهده کرد وی توضیح داد: اگر شهرداریها با ما هماهنگ باشند ما می‌توانیم اعتبارات و اراضی ورزشی شهرهای مختلف را با تناسب به جمعیت ورزشی و نیازهای شهرستان تبیین کنیم تا تمام رشته‌های ورزشی امکان رشد و توسعه کیفی داشته باشند.

✔️بالغ بر ۷۰۰نفر در حوزه ورزش به خاطر کرونا بیکار شدند

هاشم‌لو با اشاره به بحث ویروس منحوس کرونا و آسیبهای ناشی از آن در کشور گفت: بالغ بر ۷۰۰نفر در حوزه ورزش شهرستان بخاطر کرونا بطور کامل بیکار شده‌اند که شامل ناجیان استخر، مربیان ، برگزار کنندگان کلاسهای خصوصی و برخی داوران می‌باشند  که تعداد دقیق این افراد در حال بررسی و تکمیل شدن است. وی تصریح کرد: متاسفانه طبق قوانین تامین اجتماعی این افراد بیمه نیستند و اگر بیمه داشتند از حقوق بیمه بیکاری استفاده می کردند که این موضوع باید در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار بگیرد همچنین بسیاری از باشگاه داران شهرستان نیز برای تامین اجاره باشگاه به ناچار از سرمایه‌های زندگیشان هزینه کردند.

✔️ بهره اقتصادی در حوزه ورزش کم است

رییس اداره ورزش و جوانان شهریار افزود: ما به شدت به سرمایه گذاری در حوزه ورزش نیاز داریم ولی متاسفانه بهره اقتصادی در این زمینه اندک است برخی صاحبان باشگاههای خصوصی شهرستان به فکر تغییر کاربری هستند و معتقدند ‌که اگر سرمایه خود را در راه دیگر بکار می‌گرفتند، سود چندین برابری عایدشان می‌شد.

وی تاکید کرد: برای حمایت از سرمایه گذاران حوزه ورزش باید از سوی نهادهای خدمات رسان، طرحهای حمایتی و تعرفه‌های خدمات ارائه شود تا دغدغه این افراد نیز ‌کم شود در غیر اینصورت ورزش کشور رو به رکود می رود.

رییس اداره ورزش و جوانان شهریار،  هزینه در حوزه ورزشی را نوعی سرمایه گذاری دانست و گفت: حوزه ورزشی در کشور به گونه‌ای است که با تمامی اقشار مردم با سنین و سطح سواد مختلف  و انواع مشاغل در ارتباط است و بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی که امروز دغدغه مسوولان و خانواده‌ها است در حوزه ورزش قابل حل است‌.

وی تصریح کرد: در بسیاری از موارد قدرت نفوذ کلام مربی بیشتر از والدین بوده و فرزندان حرف شنوی بالاتری از مربیان دارند که این موضوع می تواند تاثیر گذاری خوبی برای حل مشکلات جوانان و نوجوانان باشد لذا باید از این فرصت در جهت مثبت بهره گرفت و از دغدغه های خانواده ها در زمینه های مختلف مانند اعتیاد، حجاب، افسردگی و… کاست.

✔️هر کسی از جایگاه ورزشی سوء استفاده کند، برخورد می‌کنیم

رییس اداره ورزش و جوانان شهریار افزود: برخی انتصابات در سمت‌های ورزشی و هیات‌ها، خارج از چارچوبهای فنی و تخصصی است که گاهی به ضرر ورزش کشور بوده است و برخی منتقدان از ورود سیاسیون به حوزه ورزش دلخور هستند ولی گاهی شاهد عملکرد بهتری بوده‌ایم. وی حوزه ورزش را مقدس دانست و تاکید کرد: با هر کسی که از این جایگاه سو استفاده کند برخورد می کنیم.

وی با اشاره به انتخابات آتی شورای اسلامی شهر افزود: اینکه در آستانه انتخابات ، برخی افراد ورزشی و روسای هیاتها اخیرا عملکردهای خود را خبری می کنند خوب است ولی باید قابل دفاع و صادقانه باشد تا به تقدس حوزه ورزش صدمه ای نرسد.

وی بیکاری و عدم استخدام برخی ورزشکاران را دلیل حضورشان در انتخابات شورای شهرها دانست و گفت: ۳۲ قهرمان ورزشی شهریار هم اکنون بیکار هستند و پیگیر استخدام،  و این طبیعی است که افراد جویای کار بخواهند از طریق شورا وارد سیستم کاری شوند.

مجید هاشم‌لو در پایان با توصیه به قهرمانان ورزشی مبنی براینکه ورزشکاران خودشان را آلوده پست‌های اجرایی و انتخابات شوراها نکنند تاکیدکرد: اگر کسی از حوزه مقدس و پاک ورزش بخواهد برای انتخابات شوراها سوء استفاده کند تا جایی که حتی خودم هم حذف شوم، مقابل او خواهم ایستاد، چرا که جایگاه ورزش یک جایگاه حقوقی است.

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *