تاریخ : یکشنبه, 14 خرداد , 1402 Sunday, 4 June , 2023
4

جمع آوری چهارهزار سگ ولگرد در شهریار

  • کد خبر : 254
  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
جمع آوری چهارهزار سگ ولگرد در شهریار

جمع آوری چهارهزار سگ ولگرد در شهریار  شهردار شهریار در روزهای پایانی سال ۹۶ بازدیدی از محل کنترل جمعیت سگ ها داشت. شهریار  از شهرهای موفق کشور در کنترل سگ های ولگرد می باشد. خانم لیدا اثنی عشری در سال ۸۳ اولین پناهگاه رسمی حیوانات در ایران را با نام وفا راه اندازی نموده است […]

جمع آوری چهارهزار سگ ولگرد در شهریار

 شهردار شهریار در روزهای پایانی سال ۹۶ بازدیدی از محل کنترل جمعیت سگ ها داشت. شهریار  از شهرهای موفق کشور در کنترل سگ های ولگرد می باشد.

خانم لیدا اثنی عشری در سال ۸۳ اولین پناهگاه رسمی حیوانات در ایران را با نام وفا راه اندازی نموده است پس از ۷ سال مدیریت این پناه گاه اقدام به ایجاد یک موسسه تحت عنوان «مانا حامی راستین» می نماید تلاش این موسسه غیر تجاری در راستای کنترل جمعیت حیوانات بود بنا به اظهار وی اولین موبایل کلینیک حیوانات در ایران نیز از جمله اقدامات این بانوی حامی حیوانات است این کلینک تلاش می کرد تا بنا به درخواست حامیان، حیوانات را عقیم سازی نماید. طرح عقیم سازی سگ ها در تمام دنیا در حال اجراست امروزه در کشورهای اروپایی دیگر سگ ولگردی را شما نمی بینید. در ایران هم چندی پیش وزارت کشور در همایشی که شهرداران حضور داشتند دستور اجرای این طرح را صادر می کند این کار در سه شهر اراک، تهران و نیشابور بصورت پایلوت آغاز بکار می نماید. خانم اثنی عشری خبر داد که در نیشابور هیچ کار خاصی صورت نگرفت و در اراک هم با موسسه ما قرارداد بستند که متاسفانه بدلیل کوتاهی شهرداری کنترل جمیعت سگ ها نیمه کاره ماند  سایت تهران نیز علیرغم اینکه بسیار مرتب و استاندارد است ولی آمار مشخصی ندارند در این میان اسلام شهر هم بنا به سفارش وزیر کشور موظف شد طرح فوق را  اجرا نماید وی مدعی است با توجه به اطلاعاتی که دارد بدلیل کمبود پزشک و متخصصان بعید می دانم چندان موفقیتی کسب کرده باشد.

مهندس احسان درخشان نصب شهردار شهریار در بازدیدی که اسفند ماه ۹۶ از این محل داشت گزارش داد: شهرداری شهریار در سال ۱۳۹۳ پروژه مرکز کنترل و عقیم سازی سگ های ولگرد را فراخوان زد و مطابق طرح های ارائه شده خانم لیدا اثنی عشری موفق به عقد قرارداد می شود. مطابق این قرارداد موسسه «مانا حامی راستین» موظف می شود سالیانه ۱۰۰۰ قلاده سگ را  معاینه، عقیم سازی و پس از تزریق واکسن هاری، علامت گذاری و آزاد سازی  نماید.

درخشان نسب با اشاره به ضرورت اجرای طرح گفت: شهرداری شهریار بطور موقت و برای شروع بکار؛ سوله ای را در حاشیه میدان سپاه در اختیار موسسه طرف قرارداد می گذارد این طرح از اردیبهشت ۹۴ کلید می خورد و تا کنون حدود ۴۰۰۰ قلاده سگ را تحویل گرفته  است. با توجه به گنجایش محل، بطور متوسط ۷۰۰ قلاده سگ در این سوله تحت مراقبت و نگهداری است. این موسسه در سال اول ۲۰۰۰ قلاده سگ را دریافت نمود و ۱۰۰۰ قلاده از آنها رها سازی شده است.

شهردار شهریار ضمن بیان اینکه این موسسه موظف است فقط سگ هایی که توسط خدمات شهری شهرداری شهریار آورده می شود را پذیرش نماید اظهار داشت: تعدادی از سگ های تحویلی بدلیل بیماری و ضعفی که دارند در طول دوران درمان می میرند  تعدادی نیز دارای بیماریهای خطرناک مشترک بین انسان و حیوان می باشند که توسط متخصصان پس از مرگ آرام، دفن می شوند.

خانم اثنی عشری در خصوص بیماری های سگ های ولگرد می گوید: برخی حامیان حیوانات ممکن است بدلیل نداشتن اطلاعات لازم و یا تخصصی،  گاهی معترض مرگ آرام سگ های ولگرد شوند در صورتی که بیماریی نظیر لیشمانیوز یا سالک که مسری و مشترک بین انسان حیوان است بسیار خطرناک و کشنده می باشد رها سازی این حیوان در شهر نه تنها برای شهروندان خطرناک است بلکه به سرعت بین سگ ها پخش می شود بنا به اظهار ایشان اگر بازرسان دامپزشکی سگی لیشمانیوز را در محل نگهداری مشاهده کنند؛ می توانند کل مرکز را تعطیل نمایند.

اثنی عشری با توجه به هزینه های درمان برخی بیماریهای سگ سانان می گوید: بیماری دیستمپر که بعد از هاری دومین بیماری کشنده در میان سگ هاست و به ندرت قابل درمان است و باید در قرنطینه باشد در غیر اینصورت به سرعت سگ های اطراف خود را بیمار می نماید در صورتی که با هزینه درمان چنین سگی می توان ۵۰ قلاده سگ را واکسینه و رها سازی نمود.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه مهرماه ۹۵ قرارداد ما پایان یافته است اما بدلیل اهمیتی که برای من داشت این مرکز را تعطیل نکردم.

احسان درخشان نسب شهردار شهریار نیز با بیان اینکه مبلغ این قرارداد ۲۵۰ میلیون تومان برای یکسال می باشد اظهار داشت: پس از ارائه صورت وضعیت توسط موسسه فوق، مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان به طرف قرارداد پرداخت شد اما بدلیل وجود مشکلاتی در گزارش، پرداخت الباقی مبلغ تا رفع ایراد متوقف ماند.

بازدید شهردار شهریار از محل نگهداری سگ های ولگرد شهر شهریار

شهردار شهریار ضمن اشاره به اینکه اگر این کار امتداد نداشته باشد به منزله این است که هیچ کاری صورت نگرفته گفت: مطابق توافقات و مذاکراتی که با مرکز استان داشتیم محلی را در اخترآباد به وسعت یک هکتار برای این منظور درنظر گرفته ایم اگر این مرکز راه اندازی شود از یک سو این طرح در تمام شهرستان و حتی استانهای همجوار قابل اجراست و از سوی دیگر هزینه های اجرای طرح سرشکن خواهد شد.

شهردار شهریار با اشاره به رها سازی سگ های ولگرد در اطراف مرکز ادامه داد: در ابتدای طرح جمع آوری سگ ها توسط خدمات شهری، ما شاهد بودیم که تعداد سگ ها در منطقه بشدت کاهش یافت اما سگ های شهرهای اطراف به سرعت به این منطقه آمدند که اگر آنها هم این طرح را اجرا می کردند مشکلات ما بشدت کمتر می شد.

خانم اثنی عشری که به کار خود عشق می ورزد از سختی تامین هزینه جراحی، تهیه دارو،  سم و ضدعفونی کننده ها گفت و اینگونه اظهار داشت: اگر سگ ها گرسنه باشند مراقبت از آنها بشدت مشکل است و آنها حتی همزاد خواری می کنند و من ماهانه فقط ۱۵ میلیون تومان پول غذای سگ ها را می دهم و سال گذشته مجبور شدم خانه  ۲۰۰ متری را که در تهران داشتم بفروشم تا بخشی از آن را برای ادامه کار هزینه نمایم.

وی در ادامه با تشکر از حامیان حیوانات گفت اگر کمک آنها نبود ادامه این مسیر برای ما بشدت سخت می شد و شاید مجبور به تعطیلی مرکز می شدیم.

سگ ها بطور طبیعی دارای یک قلمرو هستند و اگر سگی کشته شود و یا از قلمرو خودش خارج شود سگ های دیگری جای آنرا می گیرند با این تفاوت که قلمروها کوچکتر می شود و تعداد سگ ها احتمالا بیشتر خواهد شد  اثنی عشری با بیان مطلب فوق گفت طبیعت سگ ها این چنین است که اگر کشته شوند برای حفظ نسل شان بیشتر زاد و ولد خواهند کرد و دانش مردم نسبت به سگ ها کمک می کند تا علاوه بر کنترل جمعیت سگ ها، آسیب آن را نیز کمتر شود.

برخی از حامیان حیوانات باعث مرگ آنها می شوند اثنی عشری با بیان این موضوع اشاره کرد: اگر به سگ  ها در هر محلی غذا داده شود آنها محل غذا خوردن خود را رها نخواهند کرد بنا براین لازم است محل های خاصی را که دور از شهر و جاده است، شهرداری برای غذا دادن به سگ ها تعیین کند وی در ادامه گفت: بسیاری از سگ ها که در کنار جاده کشته می شوند وقتی یک خودرو در کنار جاده توقف می کند و غذا برای سگ ها می  آورند بنابراین آنها در زمان گرسنگی با کند شدن حرکت هر خودرو گمان می کنند غذا برایشان آورده اند به سمت خودرو می دوند و ….

شهردار شهریار در پایان این بازدید گفت: در سال جدید بودجه های خوبی برای محیط زیست و بهداشت دیده ایم و امیدواریم بتوانیم شرایط خوبی را برای زندگی شهروندان مهیا نمائیم.

لینک کوتاه : https://www.retanews.com/?p=254

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.