تاریخ : شنبه, 4 تیر , 1401 Saturday, 25 June , 2022
0
مشکلات معماری بازار ایرانی اسلامی؛ صدای کسبه را درآورد

زنگ خطر برای شرکت عمران و کارکیاکوشک

  • کد خبر : 8212
  • ۰۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
زنگ خطر برای شرکت عمران و کارکیاکوشک
بازار ایرانی اسلامی شهر اندیشه در سال 94 با حضور رئیس جمهور وقت و ده‌ها شخصیت سیاسی و اجتماعی افتتاح شد شهرت این افتتاح به اندازه ای بود که پای بسیاری از رسانه ها را به اندیشه بازکرد اما تنها با گذشت 6 سال از عمر این بنای عظیم، خریداران این مجموعه، لب به شکایت باز کرده اند.

اسماعیل بکلیان ـ شهر اندیشه به دلیل رعایت اصول شهرسازی و ایجاد زیرساختهای مناسب یکی از بهترین شهرهای جدید کشور به شمار می رود اما این روزها به نظر می رسد پس از گذشت حدود دو دهه از ساخت این شهر، کم‌کم نگرانی‌هایی در مسیر انجام وظایف شرکت عمران شهر اندیشه به گوش می رسد تا جائیکه صدای فرماندار هم درآمد.

بازار ایرانی اسلامی شهر اندیشه در سال ۹۴ با حضور رئیس جمهور وقت و ده‌ها شخصیت سیاسی و اجتماعی افتتاح شد شهرت این افتتاح به اندازه ای بود که پای بسیاری از رسانه ها را به اندیشه بازکرد اما تنها با گذشت ۶ سال از عمر این بنای عظیم، خریداران این مجموعه، لب به شکایت باز کرده اند.

علی اصغر حقیقت که به تازگی و با انتخاب هیات مدیره این بازار، بعنوان مدیرعامل انتخاب شده است را بطور اتفاقی دیدم وقتی متوجه شد که خبرنگار هستم، سفره دل را بازکرد و از مشکلات و معضلات بازار ایرانی اسلامی سخن گفت. حقیقت علاوه بر مدیرعاملی، خود نیز بعنوان مالک و یکی از کسبه های توانمند بازار ایرانی اسلامی اندیشه است همین گفتگو سبب شد تا چندین بار به بازار بروم البته اینبار نه بعنوان خریدار و یا گردشگر، بلکه بعنوان خبرنگار، تا ببینم مشکلاتی که حقیقت بیان می کرد به همان اندازه که می گفت، واقعیت دارد یا خیر؟ نتیجه این بازدیدها و گفتگو با علی اصغر حقیقت را در چند بند زیر بخوانید.

عدم وجود برق اضطراری:

زیربنای بازار ایرانی اسلامی اندیشه ۱۱۷ هزارمترمربع است. ۳۶ هزار مترمربع تجاری، ۴۰ هزارمترمربع پارگینگ و ۴۱ هزارمترمربع معابر (شامل دالان ها و راه روها) می باشد. این سه طبقه دارای  ۲۰ آسانسور و ۲۸  پله برقی است. در ساعات پیک بازار که عموما پس از غروب آفتاب است معمولا بالغ بر ۳ هزارنفر جمعیت در آنجا حضور دارند. دور از تصور نیست که گاهی برق شهر قطع شود، در این حالت دیگر هیچ دوربین مداربسته ای برای ضبط تصاویر وجود ندارد، سیستم اطفاء حریق از کار می افتد، تمام پله برقی و آسانسورها قطع می شوند حالا درنظر بگیرید دختر جوانی بعنوان فروشنده و یا کودکی که دستان مادرش را برای یک لحظه رها کرده است رعب و وحشت داشته باشد.

هرچند اینها که ما نوشتیم زبان حال است، اصل قصه اینجاست؛ مطابق استانداردها و دستور نظام مهندسی، عدم وجود برق اضطراری برای چنین بناهایی تخلف محسوب می شود و باید دید شهرداری اندیشه بر چه اساسی پایانکار این بازار را صادر نموده است. شنیده‌ها حکایت از آن دارد شرکت عمران از همان سال ۹۴ در تلاش بود پایانکار را بگیرد، (درست مانند مسکن مهر) تا اینکه بالاخره در سال ۹۸ موفق به دریافت پایانکار از شهردار وقت می شود.

عدم عایق بندی بام:

مشاهدات ما حکایت از این داشت که تقریبا سرتاسر سقف طبقه زیرزمین در زمان بارندگی، تبدیل به یک آبکش بزرگ می شود و از حدود یکصد نقطه زیر سقف، آب چکه می کند. به اذعان حقیقت، اگر یک پارچ آب روی بام زیرزمین که همان کف حیاط می شود، بریزید، همان یک پارچ آب را می‌توانید از زیر سقف تحویل بگیرید. اینجاست که این کسبه نگون بخت باید دست به دعا شوند تا مبادا باران و برف بیاید…

پارکینگ ها نه کف مناسب دارند و نه ارتفاع برای عبور خودروی امدادی

با توجه به مشاهدات و همچنین اظهارات مدیرعامل بازار ایرانی اسلامی، بتن های کف پارکینگ تقریبا هر چند روز یکبار در یک نقطه، زیر چرخ خودروها کمر خم می‌کنند و فرو می ریزند و از آنجائیکه در بخش هایی از زیر این لایه بتنی، لوله های آب قرار دارد، باعث شکستگی لوله های آب و ایجاد هزینه برای کسبه می‌شود. اما مشکل فقط این نیست؛ لوله‌های آب نیز استحکام و مقاومت کافی را ندارند و در اثر کوچکترین ضربه دچار شکستگی می‌شوند. دلیل این شکستگی‌ها در کف پارکینگ، احتمالا یا مصالح نامرغوب است و یا ضحامت و استانداردهای لازم را در این خصوص رعایت نکرده است.

اما مشکل فقط در کف پارکینگ خلاصه نمی شود ارتفاع سقف پارکینگ آنقدری نیست که در مواقع اضطراری خودروی امدادی بتواند وارد پارکینگ ها شود.

در صورت بروز آتش سوزی، احتمالا تجربه فاجعه پلاسکو زنده شود

تمام غرفه های این بازار دارای یک سقف کاذب است که سرتاسر بازار در بالای این سقف کاذب به هم راه دارند به ادعای حقیقت، چندی پیش وقتی یک غرفه فروش کتانی در بازار دچار آتش سوزی شد، دود حاصل از این آتش سوزی در چند ده متر آن طرف‌تر، یک غرفه دیگر را سیاه کرد.

سقف پارکینگ ها پس از بتن کاری، دارای یک لایه ضخیم از یونولیت است که اگر کوچکترین آتش سوزی در این بازار رخ دهد، احتمالا ایمنی همه بازار به خطر خواهد افتاد و البته در کنار تمام این مسائل، عدم وجود سیستم اطفاء حریق در زمان قطعی برق هم درنظر داشته باشید.

گنبد مسجد، نگینی که ماندگاری ندارد:

ارزش نامگذاری این بازار به ایرانی و اسلامی بودن این است که دارای یک مسجد بسیار فاخر است اما متاسفانه، کاشی های روی گنبد و گلدسته‎‌های مسجد سلمان فارسی که بخش اصلی بازار به شمار می‌رود درحال ریزش است.

ریزش کاشی ها دو مشکل عمده دارد؛ اول اینکه کاشی های گلدسته ها اگر سقوط کند، احتمال اینکه برسر رهگذران در بازار بیافتد بسیار زیاد است و دومین مشکل مربوط به کاشی های گنبد است که با افتادن روی ایزوگام سقف، باعث آسیب ایزوگام می شود و در نتیجه خسارت های بعدی را به دنبال دارد.

شایان ذکر است مسجد جامع شهر ملارد در سال ۹۲ ساخته شده است شما شاهد کوچکترین خرابی در کاشی کاری این گنبد نیستید. به نظر می رسد در این خصوص شرکت کارکیاکوشک احتمالا کارشناسی لازم را نداشته و باری به هرجهت این گنبد را بنا کرده است. التبه فراموش نشود این شرکت تقریبا پیمانکار دائمی شرکت عمران است که بسیاری از مساجد را همین شرکت ساخته است.

متولی مسجد و زورخانه کیست/ عملکرد اداره برق ابهام دارد

تا زمان تنظیم این گزارش و به اذعان مدیرعامل بازار ایرانی اسلامی اندیشه، هزینه های برق مسجد به عهده کسبه است و این خیلی زیبنده جامعه اسلامی نیست و از طرفی زورخانه نیز مبلغی حدود ۱۴۰ میلیون تومان شارژ بدهکار است که متاسفانه این بنای زیبا و جالب نیز تعطیل مانده است. شاید نیاز باشد برخی مشکلات نظیر همین یک فقره مشکل آخر که مربوط به مسجد و زورخانه است با همدلی و برنامه ریزی قابل حل باشد.

البته ابهام عملکرد اداره برق در دو حوزه است:

اول اینکه این اداره مبالغی را بابت ارائه کنتور برق جداگانه بابت مسجد دریافت کرده است اما پس از نصب کنتور، متاسفانه همچنان از برق مجموعه بازار استفاده می کند لذا شایسته است اداره برق با ارائه اسناد و مدارک، مشخص کند مبالغ دریافتی چقدر بوده و چرا کار را نیمه تمام گذاشته است و جالبتر اینکه همین هزینه برق مسجد را با تعرفه تجاری از کسبه بینوا دریافت می کنند. دومین نکته؛ اعتراض کسبه به این است که بخش عمده ای از برق مصرفی این بازار مربوط به آب نما، نور محوطه، نور دالانها است که همگی با تعرفه تجاری محاسبه می شود و شایسته است اگر این ادعا درست باشد شرکت برق حقوق کسبه را بازگرداند. و از همه مهمتر، آیا شرکت عمران اندیشه و شرکت کارکیاکوشک وظیفه نداشتند این معایب را برطرف نمایند که امروز بار مشکلات آنها بر دوش کسبه نیافتد؟

در پایان لازم است یادآوری شود برای کشف سقم و صحت مطالب با مدیرعامل پیشین این مجموعه نیز گفتگویی داشتم. شواهد گویای آن بود که طی صورتجلساتی که در فرمانداری تنظیم شده بود، حداقل در حوزه برق اضطراری بدون شک کوتاهی وجود داشته و امیدوارم نتیجه درج این خبر، در درجه اول احقاق حقوق شهروندی و در مرحله بعد؛ کشف مقصران این ماجرا توسط متخصصان امر می باشد.

بازار ایرانی اسلامی اندیشه

بازار ایرانی اسلامی اندیشه

بازار ایرانی اسلامی اندیشه

فضایی برای انبار تاسیسات وجود ندارد

لینک کوتاه : https://www.retanews.com/?p=8212

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.