- شهرداری شهریار

سال توسعه و شکوفایی فضای سبز شهریار در راه است

تغییر کلان نگاه مدیریت شهری، در بودجه ریزی تعیین می‌گردد. اعتبار سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شهریار در سال ۹۹ مبلغ ۴۶ میلیارد تومان تعیین شده بود و این مبلغ برای سال آینده احتمال حدود ۷۷ میلیارد تومان هم پیش بینی شده. این افزایش چشمگیر بودجه، توصیف کننده تغییرات کلان نگاه مدیریت شهری به برنامه‌های توسعه و شکوفایی فضای سبز در شهریار است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شهریار خبرداد: به همت مهندس  بهروز کاویانی شهردار شهریار، برای فعالیتهای این سازمان افزایش بودجه پیش بینی شده که امیدواریم با تحقق آن شاهد اقدامات موثری در حوزه زیباسازی و توسعه فضای سبز شهری باشیم.

مهدی نفر گفت: در سال ۹۹ اعتبارات سازمان سیما منظر فضای سبز شهرداری شهریار  مبلغ ۴۲ میلیارد تومان برای تمام هزینه های جاری و پروژها بود  که این رقم با توجه به تورم بسیار بالا در بازبینی مجدد  به ۴۶میلیارد تومان رسید  و  برای سال ۱۴۰۰ این مبلغ با افزایش چشمگیری بر اساس پروژه های کارشناسی شده مبلغ  ۷۷ میلیارد تومان شده است. که اگر تورم اجازه دهد، اقدامات قابل توجهی را در در حوزه زیبا سازی و فضای سبز برنامه ریزی کرده ایم را اجرا خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: شهردار شهریار پیگیر امور و جزییات تمام سازمانها؛ بخصوص سازمان سیما، منظر و فضای سبز  است و جلسات مشاوره و هماهنگی‌های لازم، برای بهبود روند کار را بطور مستمر برگزار می‌نماید.

■هشت هکتار فضای سبز در شهریار اضافه شد (در سال ۹۹)

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شهریار از افزایش هشت هکتار فضای سبز بوستانها وکمربندی های سبز طی هشت ماه گذشته در این شهر خبر داد و گفت: با کاشت درختان و گیاهان در پارک‌ها و مناطق تعیین شده ، بطور متوسط در هر ماه ده هزار متر مربع  فضای سبز جدید طی مدت ذکر شده ایجاد شده است.

وی پارک جویبار به وسعت سی و دو هزار متر مربع در محدوده شهرک وایین، جاده سلامت شهرک صدف به وسعت پانزده هزار  متر مربع ،   پنج  پارک محله ای به وسعت هر کدام یک هزار تا یکهزار و پانصد  متر مربع در محدوده شهرک کاروان و پارک زیتون در  خیابان شهید بیات جنوبی شهرک صدف به متراژ پنج هزار متر مربع  ، تکمیل کمربند سبز امیر کبیر را از جمله فضاهای سبز جدید معرفی نمود و گفت: در این عرصه‌ها، انواع گونه های  درختان مثمر و  غیر مثمر مانند چنار و سرو، توت، بید مجنون، برگ بو، و درختان میوه کاشته شده است.

نفر تصریح کرد: در بخش گل کاری نیز اقدامات شایسته ای صورت گرفته و در پاییز و زمستان، در  نقاط مختلف  شهر گل بنفشه ،گل شب بو و پیاز گل لاله کاشته شد ه  که  ورودیهای اصلی شهر،  میادین و بوستانها  به مناسب فرارسیدن نوروز کاشته شده است .

رییس سازمان گزارش داد در سال جاری در حوزه زیبا سازی شهری ترسیم تعدادی تصویر شهدای والا مقام ،شهید حاج یدالله کلهر فرمانده لشکر ۱۰سید الشهدا  در میدان فجر شهریار و تصویر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم و امنیت شهریار در تقاطع غیر همسطح جهاد ترسیم شده است.

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شهریار از نصب المان، مجسمه‌ها و تابلوهای آموزشی جدید در شهر خبر داد و گفت: سه عدد المان اسب  فلزی که در برخی مسیرها مانند میدان وحدت امیریه، شهرک جعفریه و میدان امام اندیشه نصب شده رضایت نسبی شهروندان را به دنبال داشته و مجسمه مرد بارانی که مورد علاقه بسیاری از شهروندان بود ودر  سال گذشته آسیب دیده بود مجدد بازسازی و نصب شده است.

بگفته وی المانهای نوروزی نیز در دست ساخت است و تا قبل نوروز در مکانهای مشخص شده نصب می گردد .

نفر خاطر نشان کرد: دیوارنگاری یکی از هنرهای جذاب  و جالب توجه برای شهروندان به شمار می‌رود لذا چند مورد دیوارنگاری با دستان هنرمندان توانمند  را پیش‌بینی کردیم. از جمله دیوار نگاره زیرگذر اندیشه به اسم چهار فصل در حال اتمام است و المانهای مفهومی برگرفته از مشاغل سنتی ایران و نمادهای فرهنگی اصیل نیز به زودی در شهر ایجاد می شود .

  • جابجایی درختان بر اساس اصول فنی انجام می شود

مهدی نفر اعلام کرد در تکمیل اقدامات فنی سالهای گذشته پس از بررسی ، جمع بندی و به روز رسانی نظرات  کارشناسان صاحب نظر در مجموعه سازمان به جهت  جلوگیری از قطع درختان کهنسال در پروژه های عمرانی  بدون صدمه و آسیب موضوع جا به جایی بهینه درختان  در دستور کار قرار گرفت .

بگفته وی شهریار نگین سبز استان تهران است و شهروندان گرامی  شهریار بیشتر از گذشته ارزش این موهبت الهی را میدانند. وی اذعان داشت یکی  از نگرانی‌ها ما قطع  و سرقت مخفیانه درختان کهنسال  در کوچه باغها و باغهای شخصی غیر محصور میباشد که علاوه بر خسارت زیست محیطی ،خسارت به سرمایه باغداران و کشاورزان زحمت کش را در پی دارد . با توجه به اهمیت فوق العاده موضوع شدت و تعداد گشت افزایش یافته و موارد متخلف از طریق مراجع  قضایی رسیدگی میشود ،ضمن ذکر این موضوع که  هماهنگی لازم با ریاست محترم اداره منابع طبیعی شهریار  به جهت اقدامات دقیق تر  صورت گرفته است و از طرفی با دستور دادستان محترم شهریار  نظارت بر کار واحدهای صنفی که اقدام به خرید و فروش چوب دارند توسط سازمان در جریان میباشد .

نفر در ادامه توضیح داد: یکی دیگر از راههای جلوگیری از قطع درختان، پلاک کوبی است. تا کنون ۳۵ هزار اصله درخت غیر مثمر پلاک کوبی و ثبت شده و این کار در معابر عمومی و گذرگاههای دور از دسترس و مسیرهای کشاورزی در حال اجرا است.

مهدی نفر رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شهریار در پایان از ادامه روند کاشت درختان مختلف در شهر خبر داد و گفت: طرح “دشت” سبز شهریار در شهرداری مطرح شده که به ازای تولد هر نوزاد درختی کاشته می شود  و به ازای هر شهید والا مقام نیز یک درخت سرو در منطقه محل سکونت خانواده شهید غرس خواهد شد .

وی در این خصوص افزود: کلمه دشت به خودی خود دارای جایگاه ویژه‌ای برای مردم شهریار است. اما در طرحی ابتکاری سعی داریم از کلمه دشت بهره بیشتری از ببریم. سه حرف دال؛ برگرفته از حرف اول درخت، حرف شین؛ برگرفته از حرف اول کلمه شهید ‌،شهروند و حرف تا؛ برگرفته از تولد است و سعی داریم با فرهنگ‌سازی، کاشت درخت را تحت عنوان این طرح  در شهریار توسعه بیشتری دهیم.

این اقدام فرهنگی برای اولین بار در غرب استان تهران با مشارکت شهرداری شهریار، اداره ثبت احوال و اداره بنیاد شهید شهریار در هفته منابع طبیعی کلید خورده است.

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *