تاریخ : چهارشنبه, 10 آذر , 1400 Wednesday, 1 December , 2021
0

سرگرمی مسوولان؛ سردرگمی صنعتگران

  • کد خبر : 7550
  • ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲:۱۶
سرگرمی مسوولان؛ سردرگمی صنعتگران

 صنعتگران صبا شهر را دریابید اسماعیل بکلیان – نزدیک به ۵۸۰ صنعتگر، نیمی از اراضی ۱۳۰ هکتاری صباشهر را از بایر بودن به واحدهای تولیدی تبدیل کرده‌اند اما طی ۲۵ سال گذشته فقط ۴۰ پرونده از شهرداری صباشهر به ماده ۱۰۰ ارسال شده و تاسف آور اینکه از استاندار تا سایر مسئولان شهرستانی و شهردار […]

 صنعتگران صبا شهر را دریابید

اسماعیل بکلیان – نزدیک به ۵۸۰ صنعتگر، نیمی از اراضی ۱۳۰ هکتاری صباشهر را از بایر بودن به واحدهای تولیدی تبدیل کرده‌اند اما طی ۲۵ سال گذشته فقط ۴۰ پرونده از شهرداری صباشهر به ماده ۱۰۰ ارسال شده و تاسف آور اینکه از استاندار تا سایر مسئولان شهرستانی و شهردار فعلی، مسیر ناهموار این صنعتگران را تاریک و مقصدشان را نامعلوم تر می‌کنند.

حدود سه چهار ماه پیش، عسگری معاون اقتصادی استاندار، به شهریار آمد و یکی از برنامه‌های وی، بررسی و حل مشکلات صنعتگران صباشهری بود دور تا دور میزکنفرانس در ساختمان شهرداری صباشهر نشستند. عسگری روی صندلی ریاست جلسه در کنار او فرماندار، … رییس جهاد کشاورزی شهریار، صنعت و معدن، مسکن و شهرسازی، برق، گاز، آب، شهردار، شورا و الی ماشاءالله… همه بودند. و آن سوی میز؛ نماینده صنعتگرانی که در شهرک صنعتی صباشهر کارآفرینی می کنند تا معاش بیش از ۳۰۰۰ خانوار را تامین نمایند. البته ظلم به مسوولان دولتی نشود، آنها هم تعدادشان کم نیست. کارمندان و کارشناسانی که زیر دست آنها مشغول بکار هستند و همگی از بیت المال، امرار معاش می کنند تا مشکلات همان صنعتگران را مرتفع سازند، قابل توجه است.

هفته پیش بود که با خودروی شخصی خودم، گذری کوتاه در گوشه ای از این شهرک صنعتی داشتم البته نه اینکه سایر خبرنگاران خودروی دولتی داشته باشندها؛ بلکه غرض‌ام این است که ای کاش مسوولان هم با خودروی شخصی و به تنهایی به این شهرک می‌رفتند. آنقدر چاله چوله و ناهمواری داشت که متوجه شدم اگر نیروی انتظامی نمی‌تواند در مواقع خطر هیچ سرویسی مناسبی به آن شهرک بدهد حق دارد احتمالا ماهانه هزینه جداگانه‌ای باید برای این تردد کنار بگذارند که از کجا باید تامین شود؟! و از آن گذشته با کدام نیرو باید این ۱۳۰ هکتار را کنترل نمایند پس اگر عطایش را به لقایش ببخشند هم نباید خرده به ایشان گرفت.

ساعت، هنوز به ۹ شب نرسیده بود اما هوا تاریک بود خوف برگشت از این شهرک سراپای وجودم را فراگرفته بود. بی تعارف از عابدینی خواهش کردم تا لبه جاده مرا برساند. با خودم گفتم اگر امکان اشتغال بانوان در این شهرک فراهم باشد و احتمالا یک زن برای امرار معاش در این شهرک ۱۳۰ هکتاری و در یکی از ۵۸۰ کارگاه دایر و فعال، مشغول بکار باشد؛ هر شب که به خانه می‌رسد باید دو رکعت نماز شکر بخواند که از خوف شدید زنده است هرچند ناهمواری جاده دست از نامردی برنمی دارد لااقل خودرو و ستون فقرات کارگران را حسابی شرمنده محبت‌هایش می کند.

قصدم قصه گویی نبود؛ روایت گوشه‌ای از یک غصه است. غصه‌های مجتبی عابدینی، او همچنین می‌گوید: از سال ۱۳۷۵ صنعتگران و تولید کنندگان به این منطقه کوچ کردند و طی این مدت نزدیک به ۶۰ هکتار از اراضی این منطقه که کاربری آن کشاورزی است، تغییر کاربری غیرقانونی داده است (البته منهای بخش بسیار کوچکی که موافقت تغییر کاربری را از جهاد دارند) زبانم لال؛ جهاد کشاورزی شهریار و شهرداری صباشهر طی این ۲۵ سال کور بودند که دیوارکشی غیرقانونی می‌‌شود یا احتمالا برخی سودجویان از آن سوی مرزهای ایران آمده‌اند و این دیوارکشی‌ها را از زیر سبیل‌های چرب‌ ایشان گذشته است.

دستور استاندار روی زمین مانده

آقای استاندار در جلسه‌ای به تاریخ ۱۷ آذر ۹۸ تمام مدیران کل ادارات خدمات رسان و سایر ادارات مرتبط را به دفترش دعوت می‌کند و دستوراتی را صورتجلسه می‌نماید؛ از قضا، عسگری معاون اقتصادی وی سه ماه پیش در شهریار و در ساختمان شهرداری شهریار به همان صورتجلسه اکتفا می کند و می فرماید: صورتجلسه مر قانون است، دستور استاندار است و قابل اجراست چرا به آن استناد نکردید و فلان و فلان…

لازم به ذکر است نظر کارشناسان بر این امر استوار است که صورتجلسه استاندار نمی تواند فراتر از قانون باشد یعنی این صورتجلسات برای روسای ادارات، علی برکت الله بوده و تمام. اما سوال اینجاست آقایان روسای ادارات اگر قانون این همه برای شما مهم بوده، لطفا توضیح دهید؛ انشعابات فعلی که در شهرک وجود دارد بر پایه‌ی کدام قانون بود؛ خوب مردم مومن خدا، همان قانون را به استاندار هم ابلاغ کنید تا ایشان هم دستوراتش بی‌ثمر و کلاهش بی‌پشم نماند. (استناد به صورتجلسه شماره     مورخ ۱۷/۹/۹۸ استانداری تهران)

گفتگوی ما با رئیس و عضو هیات مدیره شرکت افرند صنعت صبا که نماینده رسمی صنعتگران در این شهرک است نشان می‌دهد اوضاع بسیار اسفبار است عدم تامین قانونی انشعابات آب و برق و گاز، آنها را در مسیر تامین غیرقانونی این نیاز قهری‌شان انداخته است البته درست است که هزینه های تولید را برای آنها بالا افزایش می دهد اما برای برخی دلالان کم سود نداشته است البته از خطرات احتمالی در خصوص گاز باید به شدت ترسید لذا تا همین اندازه در این مبحث بسنده می کنم که هزینه های این صنعتگران بیش از این افزایش نیابد. چرا که به اذعان عابدینی طی این سالها بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان فقط به شهرداری پرداخت های مختلف و مختلط و مشتبه داشتند. و احتمالا این مبلغ منهای آن چیزی است که برای تامین انشعابات پرداخت شده است.

راه پس کشیدن نیست!

امروز یافتن مقصر و دلیل این تقصیر، مقصود نیست. چرا که صاحبان املاک هم با تغییر غیرقانونی کاربری ملک خود از کشاورازی به تجاری، صاحب سود کلانی شدند. پس این مسیر ناهموار و بیراهه را پیمودند تا منفعتی عایدشان شود. اما متولیان امر شاید نمی دانستند نطفه‌ای که ۲۵ سال پیش در این منطقه منعقد نمودند؛ می‌توانست امروز برای خود رستم دستان شود. امروز در این شهرک، تولید کننده بزرگ پروفیل فعال است که بخش وسیعی از ظرفیت بازار تهران را تامین می‌کند، سازنده رزین و قلمو با دهها کارگر فعالیت دارد و در همین ایام احتمالا شاهد بهره برداری از اولین تولید کننده خصوصی برق کشور، در همین شهرک صنعتی را شاهد باشیم. لذا به پیش باید رفت و مشکلات را از راه قانونی برطرف نمود چرا که راه پسی وجود ندارد. و این راه با دستان پرتوان نوراله طاهری فرماندار و حسین حق‌وردی نماینده مردم در مجلس قابل حل است و راه حل منطقی آن نیز وجود دارد و نشانی این راه حل در اسناد شهرداری صباشهر است که با همت و درایت امیر کریمی، شهردار اسبق این شهر تهیه شده است. همان شهرداری که اعضای شورای شهر وی را عزل کردند تا با حضور شهردار جدید منافع مردم و شهر صباشهر بیش از دوران امیر کریمی تامین شود اما آنچه که امروز از تلاش شورای شهر صباشهر شاهدیم، تغییرات مبلمان اتاق شهردار است. در خصوص اینکه این مجموعه مدیریت شهری آیا توان مدیریت صباشهر را دارد یا خیر؟ و آیا بعد از انتصاب شهردار جدید تغییرات شگرفی در بهبود شرایط داشیتم یا خیر را باید در مقوله‌ای جدا بررسی نمود.

با امیر کریمی گفتگو کردم:

تهیه یک گزارش جامع از شهرک صنعتی صباشهر، می طلبید تا کمی بیشتر تحقیق کنم ابتدا با حمید شعبانی معاون موفق و توانمند شهرسازی در دوران مدیریت امیر کریمی گفتگوی کوتاهی داشتم و سپس با امیر کریمی شهردار اسبق صباشهر ارتباط گرفتم و گفتگوی مفصلی داشتیم که خلاصه‌ایی از این گفتگو را به قلم می‌آورم:

پایان سردرگمی…

شهردار اسبق صباشهر در گفتگوی تلفنی اظهار داشت برای پایان دادن به این سردرگمیِ صنعتگران، دو راه را پیش بینی نمودیم و اقدامات موثر و کارآمدی را نیز انجام شد. تا جائیکه امروز برای مرتفع شدن این مشکل فقط باید از کشوی میز و یا بایگانی شهرداری، آخرین سابقه نامه بیرون بیاید و پیگیری شود.

مسیر اول؛ الحاق شهرک به محدوده شهری است. با توجه به اینکه این اراضی در حریم صباشهر است بنابراین هرگونه تغییر تحول در کاربری آن با مجوز جهاد امکانپذیر است لذا موافقت شهرداری با دریافت انشعاب از ادارات خدمات رسان کاملا غیرقانونی است و هرآنچه اتفاق افتاده است تخلف محسوب می‌شود مگر آن املاکی که در کمیسیون ماده صد و در حضور نماینده دادگستری و نماینده وزیرکشور به نتیجه رسیده باشند که تعدادشان بسیار محدود است.

امیر کریمی که به نظر می‌رسد این روزها بیشتر وقت خود را صرف مطالعات فنی و عمرانی و بررسی راهکارهای رفع قانونی معضلات شهرهای غرب استان تهران نموده و بررسی توسعه زیرساختی شهرستانهای شهریار و ملارد و بخصوص شهرقدس پیش رو دارد؛ با حضور ذهنی بالا، و همان پتانسیل و نشاطی که در روزهای سکانداری‌اش در صباشهر داشت، عنوان کرد: در اولین اقدام و با توجه به گذشت زمان ده ساله از آخرین طرح جامع شهری صباشهر، پیشنهاد بازبینی طرح جامع را به اداره کل شهرسازی دادیم. این اداره درخواست ما را پذیرفت و در جلسه‌ای که با حضور شرکت مهندسین مشاور و نماینده اداره کل مسکن و شهرسازی استان تهران در محل شهرداری صباشهر برگزار شد این اقدام عملی گردید.

کریمی ادامه داد: با الحاق اراضی شهرک صنعتی به شهرداری صباشهر، چند اتفاق می‌افتد؛ اول اینکه برای تغییر کاربری‌ها، در شورای شهر تصمیم گیری می‌شود و دیگر نیازی به موافقت جهاد کشاورزی نبود… یعنی؛ طرح جامع که تا پایان سال ۹۸ به شدت پیگیر آن بودیم اگر به نتیجه برسد تمام املاک ساخته شده به کمیسیون ماده صد می‌آمد و علاوه بر درآمد بسیار پایدار و عالی برای مدیریت شهری و اجرای پروژه‌ها حاصل می‌شد. همچنین، امروز تمام انشعابات غیرقانونی و بعضاً خطرناک حذف می‌شد و تولید کننده هم مثلا بجای پرداخت هزینه برق با تعرفه تجاری و یا انشعاب غیرفنی و خطرناک گاز و … با هزینه کمتر و به شکل قانونی به نیازهای خودش پاسخ مثبت می داد.

فقط دنبال منافع شهرداری نبودیم…

امیر کریمی، سکاندار جوان و پرنشاطِ اسبقِ مدیریت شهری صباشهر حذف مشکلات شهروندان و تولیدکنندگان را هدف اصلی خویش برشمرد و گفت: ما در بررسی‌هایمان راه دومی را هم پیگیری کردیم. معرفی این اراضی و تولیدکنندگان دایر در آن به شرکت‌ شهرکهای صنعتی استان بود تا با تائید این طرح شاید مشکلات تولید کنندگان به شدت کاهش می‌یافت وی اظهار کرد حدود مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای این طرح پیش‌بینی کردیم و با یک شرکت مشاور برای جمع‌آوری اطلاعات این اراضی قرارداد هم بستیم تا به کمک شرکت افرند صنعت صباشهر، مراحل تبدیل این اراضی را به شهرک صنعتی فراهم نمائیم. وی ادامه داد: طرح اول شاید در درازمدت به نفع تولید کنندگان باشد اما در طرح الحاق اراضی به محدوده شهری صباشهر می‌توانست هم روند کار را سریعتر و آسانتر نماید و هم آبادانی شهرک را سرعت جدی ببخشد.

شهردار اسبق صباشهر نکات بسیار جالبی را در خصوص این شهرک برشمرد و گفت: موقعیت جغرافیایی بسیار عالی این اراضی و دسترسی به اتوبان ساوه از یک سمت و جاده آدران به شهریار از سوی دیگر و فاصله حدود ۲۰ دقیقه‌ای تا تهران و یا مرکز شهریار تنها محاسن این اراضی برای تبدیل شدن به شهرک صنعتی نیست. با آغاز دوره مدیریت ما، مراحل ساخت اولین نیروگاه ۲۵ مگاواتی خصوصی در کشور در همین نقطه آغاز شد یعنی این شهرک صنعتی علاوه بر اینکه برق خود را تامین می‌نماید، بلکه نیاز بخش عمده‌ای از برق منطقه را می‌تواند تامین کند. وی گفت ما برای هدایت آبهای سطحی برنامه‌ریزی و طرح ارائه دادیم. برای تامین آب مورد نیاز صنعتی پیشنهاد دادیم بخش اندگی از آبهای خروجی تصفیه خانه شاهد شهر می تواند نیاز کل شهرک را به آب غیرآشامیدنی تامین کند تا با این شرط کلیه چاه‌های مجاز و غیر مجاز مسدود شود وی مدعی شد این اراضی اگر شکل قانونی پیدا کند و با یکی از دو طرح الحاق به شهرداری و یا ایجاد شهرک صنعتی هویت پیدا کند، نه تنها برکات فراوانی برای اشتغال شهروندان صباشهری و درآمد پایدار برای شهرداری خواهد بود، بلکه یک کارنامه بسیار موفق در امر تولید و اشتغال برای دولتمردان می‌‌شود.

کریمی در پایان این گفتگو اظهار کرد: اوج ساخت و سازها در اراضی کارگاهی صباشهر بین سالهای ۸۵ تا ۹۵ بوده و درزمان تصدی من بعنوان شهردار صباشهر، بیشتر برنامه متکی بود بر حل زیرساختی مشکلات که در این خصوص توانمندی و تجربه حمید شعبانی معاون شهرسازی وقت، بسیار کارساز بود.

در پایان این گزارش از گله‌مندی‌های صنعتگران صرف نظر می‌کنم و به همین اندازه بسنده می‌شود که؛ دکتر حسین حق‌وردی و مهندس نوراله طاهری بعنوان بزرگان قانونی این شهرستان هوشیار باشند در پی جلساتی که به اسم راهگشایی از مشکلات صنعتگران در شهرداری صباشهر برگزار می‌شود؛ اولا خدایی ناکرده بازار ساخت و ساز غیرمجاز دوباره داغ نشود و ثانیاً معضل صنعتگران را با تعارف و من‌بمیرم، و یا دستورات خارج از توان ادارات خدمات رسان نمی‌شود حل کرد که اگر حل شدنی بود؛ صورتجلسه استاندار در بایگانی خاک نمی‌خورد.

لینک کوتاه : https://www.retanews.com/?p=7550

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.