- شهرستان شهریار

ما از شهردار ممنونیم

شهرداری شهریار با آغاز دوره پنجم شورای شهر، آبستن مشکلات زیادی شد تا اینکه اعضای شورا، بعد از گذراندن دو سال پرتلاطم، سکان مدیریت شهر را به دستان بهروز کاویانی می‌سپارند. قطار توسعه شهری به حرکت درآمد، تا جایی که فرماندار شهریار با دیدن پیشرفت قابل تحسین پروژه میدان جهاد گفت: ما از شهردار ممنونیم.

اجرای تقاطع غیر همسطح میدان بسیج و جهاد شهریار، مهمترین پروژه‌ای بود که در این دوره کلنگ خورد اما مشکلات ناشی از خطای مدیریتی، اجرای این پروژه را به توقف کامل کشانده بود. پیمانکاری که قیمت بسیار پایینی را برای شکست رقبا داده بود، مشاوری که تمام جزئیات و معارضات پیش روی پروژه را ندیده بود، کوتاهی واحد املاک شهرداری در تملک زمین‌های معارض طرح، عدم تهیه نقشه‌ مسیر لوله‌های نفت و گاز و همچنین قرار گرفتن کابل مخابرات و اداره برق در مسیر اجرای پروژه، بخشی از موانع اجرای این تقاطع به شمار می‌رفت. هرچند این مشکلات در سایر طرح‌های راهسازی ممکن است وجود داشته باشد اما مجموعه مدیریت شهری باید پیش از آغاز عملیات عمرانی، همه این موارد را پیش بینی نماید.

کلنگ پروژه به زمین می‌خورد بعد از گذشت بیست ماه از عقد قرارداد، بدون اینکه رشد قابل توجهی در اجرای پروژه دیده شود؛ حالا پیمانکار مدعی شده بود شهرداری مانع اصل اجرای کار است و مجموعه شورای شهر در بازدیدهای اولیه‌ای که به همراه کاویانی از پروژه داشتند، پیمانکار را مقصر می‌دانستند. به نظر می‌رسید کار به فسخ قرارداد ختم شود و این نوع پایان دادن به پروژه‌های عمرانی، به منزله آغاز یک سری مشکلات جدید است که علاوه بر زمان، هزینه‌های اجرای آن را نیز به شدت افزایش خواهد داد.

بهروز کاویانی شهردار شهریار تصمیم گرفت کار را به سرانجام برساند لذا با جدیت فراوان و پیگیری‌های مکرر، عملیات عمرانی را در میدان جهاد قوت بخشید. مدیرعامل شرکت هنزا (پیمانکار) با مشاهده حضور مکرر شهردار شهریار در محل اجرای پروژه، او هم آستین همت را بالا زد و برای سرعت دادن به کار، مجبور شد مدیر پروژه را تغییر دهد.

درست، همان زمانی که کار می‌خواست جان بگیرد، موانع اجرای کار خود را به رخ کشیدند. بزرگترین مانع اولیه در شروع کار، اجرای مقررات ترافیکی بود که پلیس راهور را مقابل اجرای عملیات عمرانی قرار داده بود…، با مدیریت کاویانی و حضور ارزشمند صحرایی مدیرکل دفتر عمرانی استاندار و همچنین حمایت‌های فرماندار، مشکلات یکی پس از دیگری کنار زده شد تا جایی که حدود ۲۰ روز پیش فرماندار شهریار با دیدن پیشرفت پروژه گفت: ما از شهردار ممنونیم.

همه چیز خوب پیش می‌رفت که ناگهان شورای شهر شهریار، استیضاح شهردار را کلید می‌زند. طرح سوال از شهردار و استیضاح او از اختیارات قانونی شورای شهر است و آنها مجاز هستند با چین ابزاری، در جهت حفظ منافع شهروندان و توسعه شهر گام بردارند اما آنچه باعث شد نه تنها شورای شهر مورد نقد اصحاب رسانه قرار گیرن بلکه بسیاری از شهروندان نیز به این اقدام شورا زبان به انتقاد گشودند که برکناری شهردار در شرایطی که کمتر از یک ماه از سال باقیمانده و نزدیک به چهار ماه از کل دوره پنجم شورای شهر فرصت باقی ‌است، استیضاح و برکناری شهردار به صلاح و منفعت شهر و شهروندان نخواهد بود. لذا به نظر می‌رسد این اقدام شورا اندکی عجولانه بود تا جایی که باعث شد شخص فرماندار نیز از اختیارات قانونی خود برای رد این مصوبه استفاده کند. نوراله طاهری فرماندار شهریار در مصاحبه با شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی، ضمن بیان اینکه وی به شهردار تذکراتی داده است تاکید کرد: جابجایی شهردار در شرایط فعلی نه به صلاح شهر است و نه به صلاح شهرداری و شهروندان، وی بعنوان عالیترین مقام دولتی شهرستان، نظر قاطع کمیته انطباق شهرستان را اینگونه تشریح کرد: از حدود بیست روز دیگر، برخی اعضای شورای شهر با ثبت نام در انتخابات شورای ششم، کاندیدای شورای شهر خواهند شد، با چنین اتفاقاتی، اوضاع نامناسبی رقم خواهد خورد فلذا با تذکراتی که به شهردار خواهیم داد و چند تذکر هم داده‌ایم، انشاا… شرایط به گونه‌ای خواهد شد که هم شورا به خواسته‌های خود در رابطه با امور شهر برسد و هم شورا در همراهی با شهردار اقداماتی را انجام دهد تا صلاح شهر حفظ شود.

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *