- ورزشی

مدال افتخار هر کوهنوردی رسیدن به قله است

مدال افتخار هر کوهنوردی رسیدن به قله است

اسماعیل بکلیان – از قدیم گفته اند که برای رسیدن به هدف و موفقیت، باید از سختیها و موانع عبور کرد و با پشتکار برای رسیدن به هدف گام برداشت. این سخن شاید برای بسیاری از مردم یک شعار تنها شنیدنی باشد ولی بانویی از دیار شهریار به معنای واقعی این گفته را عملی کرد و زندگی و عشق و علاقه و سختی را در هم پیچید تا به هدف والای خود برسد.

“فاطمیا حسنی نیا” بانوی ۳۴ ساله شهریاری  با اینکه از دوران دانش آموی خود ممنوعیت ورزش داشت ولی هیچ گاه با ورزش قهر نکرد و سخت ترین نوع آن را برگزید تا به همه ثابت کند که هیچ محدودیت و مانعی نمی تواند جلوی پیشرفت انسان مصمم را بگیرد و برای رسیدن به هدف باید پشتکار داشت.

فاطیما از تابستان ۹۴ کوهنوردی را به صورت حرفه ای دست گرفت تا استقامت و سختکوشی  زنان را به رخ بکشد، روی زمین ماندن برایش معنا نداشت و روزگار خود را با کوله ای سنگین بر ستیغ کوهها می گذراند.

احساس وصف ناپذیری نسبت به این ورزش دارد و معتقد است که وقتی از سختیها عبور می کنیم تابه قله برسیم هیجانی دارد که همین باعث کشاندن کوهنوردان به کوه ها و ارتفاعات پر خطر می شود.

این بانوی توانمند، کوهنوردی را درسی بزرگ برای زندگی می داند او معتقد است کوهنوردی تنها ورزشی است که در آن هیچ رقابتی نیست چون همه هم پای هم راه می روند، کوله یکدیگر را حمل می کنند،  غذایشان را تقسیم می کنند، همدیگر را بی منت کمک می کنند و برای ادامه راه تا فتح قله مشوق یکدیگر می شوند.

از لابه لای حرف های این بانوی شهریاری می توان پی برد؛ براستی رسیدن به این درجه از معرفت و بزرگی،  اصل زندگی است که شاید در وجود مردم عادی کمتر ببینیم. همین که می دانی باید از راهی سخت و یا حتی صعب العبور بگذری تا به مرتفع ترین مکان برسی و بلافاصله  برگردی و هیچ سکو و مدالی در انتظارت نباشد، این یعنی از نظر روحی و روانی آنقدر قوی و بزرگ هستی که نیازی به مدال نداری و دلت به وسعت آسمان است.

صعود به کوه شاید ظاهرا کاری آسان به نظر برسد و بتوانی یک بار در عمر خود آن را تجربه کنی، ولی ادامه این کار و منطبق کردن آن بر زندگی روزانه استقامتی زیاد می خواهد که از عهده هر کسی بر نمی آید.

فاطیما با احساسی زیبا و آرامشی وصف ناپذیر از تصمیم خودش برای فتح سیمرغ قله های ایران اینچنین گفت: وقتی تصمیم می گیری که  طرح سیمرغ که آذر ۹۵ در فدراسیون مطرح شد و هدفش  صعود به قلل مرتفع استانهای مختلف کشور است را عملی کنی یعنی به اراده و پشتکار خود اعتماد داری؛ روح خود را ساخته ای و خطر را به جان خریده ای تا به هدف والای خود برسی. او می گوید در مدت ۳۷ ماه موفق شدم مرتفع ترین قله های ۳۱ استان کشور را در فتح کنم.

وی هر صعود را دانشگاهی کامل و پر از تجربه می داند و معتقد است  که  در هر مسیر و هر منطقه جدید با چالشها و دیدنیهای جدیدی مواجه می شود که می تواند زندگی را بسازد.

این بانوی کوهنورد می گوید که در ۳۱ صعود سخت خود،  ۳۱ قله را زندگی کرده و در هر صعود با گروهی جدید آشنا شده که مثل خانواده در سختی ها کنار یکدیگر بودند تا با این لحظات زندگی کنند و خاطره ها بسازند.

صعودهای چندین ساعته، مسیرهای بدون توقف، تحمل سرما و برف و بوران، تحمل گرما و آفتاب سوزان، حرکتهای شبانه به سمت کوه، آسیب دیدن های جسمی، حمل کوله های سنگین و… همگی از سختیهای کوهنوردی است که فاطیما حسنی نیا از آنها به عنوان شیرینی این حرفه یاد می کند و برای هر کدام از آنها به اندازه روزهای صعودش خاطره دارد.

بگفته وی کوهنوردان اعتیاد خاصی به این ورزش دارند و وقتی به کوه نمی روند حالشان خوب نیست، ممکن است  خلقشان تنگ و کلافه شوند ولی وقتی به کوه می روند برای  یک هفته انرژی و سرزندگی ذخیره می کنند.

از نظر او ورزش کوهنوردی مظلوم است و حمایت نمی شود . در تایید این سخن همین بس که “عظیم قیچی ساز” یکی از بزرگترین کوهنوردان ایران که نامش ثبت جهانی است توانسته  چهارده قله هشت هزار متری دنیا را صعود کند ولی واقعا مردم ایشان را نمی شناسند و حتی بعد از صعود فاطمیا حسنی نیا به قلل مرتفع کشور، به جز دوستان و همنوردان ایشان، کسی از ایشان استقبال نکرد.

بگفته وی مهمترین عضله یک کوهنورد فکرش است و همانطور که جسم ورزشکار باید برای صعود آماده باشد، فکر و ذهن نیز باید باید در آمادگی کامل باشد.

خانم حسنی نیا از هزینه های کوهنوردی و تامین هزینه ها توسط خود کوهنوردان می گوید. اینکه باید برای خرید کفش مناسب چندین میلیون تومان هزینه کرد و … ولی عشق به کوهنوردی باعث می شود که کوهنوردان تمامی آنها را تقبل کنند و برای رسیدن به قله های مرتفع خم به ابرو نیاوردند.

دیدار ما با ایشان در محل باشگاه کوهنوردی شهریار بود که حسنی نیا صعودهای خود را مرهون تلاشهای مربیان آن می داند فاطیما می گوید: این باشگاه در ابتدا با تشکیل گروهی به نام اوج، شکل گرفت واز سال ۹۱ به صورت رسمی کار را شروع کرد ، امروز اصل ایمنی و احساس مسوولیت و آموزش اعضا را جامه عمل پوشانده و توانسته ۳۵۰ عضو را جذب نماید.

این باشگاه از کوهنوردان ۱۲ ساله تا بالای ۷۰ ساله را به عضویت در آورده و آموزش داده و قهرمانانی برای مسابقات دیواره نوردی، سنگ نوردی و پیمایشهای مختلف پرورش داده است.

 

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *