- مدیریت شهری

مگامال؛ سکوی جهش اقتصادی در شهریار

بهره برداری از میدان میوه و تره بار شهرداری شهریار یا همان مگامال نه تنها منبع درآمد پایدار شهری است

بلکه سکوی جهش اقتصاد کشاورزی و کسب و کارهای وابسته به آن در غرب استان تهران است.

 اسماعیل بکلیان خبرنگار حوزه مدیریت شهری ـ اهمیت تکمیل  میدان میوه و تره بار شهرداری شهریار یا همان مگامال آنقدر مهم است که چندین گزارش را پیرامون آن باید نوشت تا شاید مسوولان شهری و شهرستانی بیش از پیش نسبت به تکمیل آن حساس شوند. شاید تاخیر در تکمیل این پروژه مانند زیرگذر میدان جهاد شهریار، حاشیه ساز نباشد اما اهمیت تکمیل آن به مراتب حائز اهمیت تر از آن است. لذا شایسته است مخاطبان عزیز و فرهیخته ای که به خواندن این گزارش موفق می شوند، در نشر مطالب این گزارش در جهت حمایت از شهر و شهروندان ما را یاری نمایند.

میدان میوه و تره بار شهریار یا همان مگامال، با ارزشی بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان و در وسعتی به مساحت ۲۷ هکتار، مراحل پایانی ساخت خود را پشت سر می گذارد وسعت، زیبایی و استحکام بنا تمام ویژگی های خوب این پروژه نیست؛ موقعیت جغرافیایی آن باعث شده تا محلی مناسب برای بارانداز محصولات باغی و زراعی غرب استان تهران بخصوص شهرستانهای شهریار و ملارد باشد و همچنین فرصتی در دسترس شهروندان برای داشتن یک خرید مناسب و مقرون به صرفه به شمار می رود.

میدان میوه تره بار شهریار مانند هر پروژه ای می تواند دارای نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصتها  و تهدیدهایی باشد. به نظر می رسد در حال حاضر، مهمترین نقطه ضعف و تهدیدی که برای این پروژه می توان فرض کرد، تعلل در تکمیل آن است. بدون شک، این پروژه تاثیر مستقیم در رونق اقتصاد کشاورزان و باغداران شهرستان دارد و نقطه امید تاجران و بازرگانان بومی و بارفروشان است. مشاغلی نظیر راه اندازی و توسعه کارگاههای میوه خشک کن را به همراه دارد. وجود سردخانه هایی متعدد در این پروژه، سبب می شود تا انبار و توزیع میوه های سردرختی در طول فصل را تعدیل می کند و ابزار بسیار کارآمدی در جهت جلوگیری از هدر رفت محصول در زمان برداشت است. بازویی برای شرکت های تعاونی و روستایی در حمایت از باغداران خواهد بود. وجود کارگاههای میوه خشک کن در میدان میوه و تره بار به منزله توسعه صنعتی است که محصولات نامدار شهریار را به دنیا صادر نماید این ها به منزله توسعه و رونق اقتصاد کشاورزی است هرچند وجود سردخانه ها و غرفه های فروش محصولات پروتئینی، دامی و شیلات می تواند این مگامال را بیشتر مورد توجه قراردهد.

میدان میوه و تره بار شهریار، از نظر وسعت دومین میدان بزرگ پایتخت کشور است ولی به لحاظ قرار گرفتن در نگین سرسبز و باغات غرب استان تهران حائز اهمیت بیشتری برای بازرگانان خواهد بود. همچنین موقعیت ژئوپلتیک شهریار در غرب کشور، می تواند بارانداز مناسبی برای محصولات استانهای غربی، شمال و جنوب غربی کشور باشد.

شایان ذکر است شهرداری شهریار دو پرژوه تجاری بزرگ دیگر را داراست اما تفاوت میدان میوه و تره بار شهریار با سایر پروژه های سرمایه گذاری شهرداری شهریار در این است که با توجه به تمام موارد فوق الذکر، این مرکز می تواند یک جهش اقتصای را برای کشاورزی شهرستان فراهم نماید و تاثیر مستقیم در جهش تولید محصولات باغی و زراعی را به همراه داشته باشد و به معنای واقعی کلمه، زیرساختی مناسب برای توسعه اقتصاد مقاومتی است.

بررسی فرصت ها در این پروژه بی شمار است علاوه بر حمایت از ایجاد بیش از ۳۰۰۰ شغل در سطح شهرستان، بصورت مستقیم و غیرمستقیم،  بهره مندی مستقیم شهرداری از مالکیت حدود ۵۰ درصدی این پروژه برکات متعددی به همراه دارد. این املاک می تواند مدیریت شهری را در انجام وظایف اصلی خود یاری نماید و بستر دهها طرح عمرانی را به همراه داشته باشد و از سوی دیگر، شهریار را از اجبار در شهرفروشی و یا تراکم فروشی رها سازد.

مهندس میرعزیززاده مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری فلورانس به خبرنگار سرافرازان اطلاع داد: نزدیک به هفت سال است از آغاز بکار این پروژه می گذرد سهم عمده ای  از هزینه های اجرای این پروژه به تامین مصالح ساختمانی (بخصوص آهن آلات) است که فقط طی دو سال گذشته قیمت کلیه اجناس بیش از ده برابر افزایش یافته است ولی افزایش قیمت فروش غرفه ها اصلا قابل مقایسه با افزایش هزینه های ساخت نیست و این برای شرکت ما بعنوان سرمایه گذار، خطرناک است.

در بازدیدی که به همراه علی مهدور نایب رئیس شورای شهر شهریار از این پروژه داشتیم مهدور اظهار کرد که مجموعه مدیریت شهری تصمیم دارد بخشی از پروژه را تا پایان سال به بهره برداری برساند. اما این درحالی است که میرعزیززاده پیش از این گفته بود: متاسفانه بدلیل عدم صدور پروانه ساختمانی در برخی نقاط پروژه، بخشی از توان ما ناکارآمد شده است.

وی با بیان اینکه طولانی شدن ساخت این پروژه نه به نفع ماست و نه به نفع شهرداری، گفت: ما می دانیم اتمام این پروژه علاوه بر حفظ منافع ما و شهرداری، منافع و برکات فراوانی برای شهروندان دارد اما این درحالی است که ماشین آلات راه سازی و سرمایه های انسانی ما در پس صدور برخی مجوزها، پروانه های ساخت، دستور انشعابات آب و فاضلاب و بخصوص برق و گاز دپو شده است.

در پایان باید گفت تمام امتیازاتی که برای این پرژوه متصور است بستگی به عملکرد مجموعه مدیریت شهری دارد که مسئول مستقیم آن معاونت سرمایه گذاری است. بدون شک این میدان میوه تره بار هم مانند هر میدان دیگری دارای طول عمر مشخص است با توجه به قرار گرفتن این پروژه در مرکز شهر، به نظر می رسد عمر این پروژه کمتر از ۲۰ سال باشد و هر روز تاخیر در تکمیل و راه اندازی آن به منزله کاهش زمان بهره برداری از این سرمایه شهری است لذا با توجه به گزارشات متعددی که از این پروژه داشتیم به نظر می رسد همه دست اندرکاران به همان اندازه که بر تکمیل و بهره برداری از آن اهتمام و اصرار دارند به همان اندازه همگی از کندی رشد پروژه بیزار هستند.

نگرانی های موجود تنها به سرعت تکمیل میدان میوه و تره بار شهرداری شهریار برنمی گردد حتی اگر این پروژه به خوبی و سرعت مافوق تصور هم پیش رود؛ باز یک نگرانی بسیار مهم دیگری وجود دارد، و آن؛ احیای تمام پتانسیل های نهفته در این مرکز اقتصادی است.

نکته آخر: اینکه این پروژه زیرساختی برای توسعه اقتصاد شهرستان است. سکوی جهش اقتصادی و بهره وری تولیدات کشاورزی است. بازویی برای درآمد پایدار شهرداری بحساب می آید و دهها تئوری دیگر…، همگی منوط به مدل برندسازی و مدیریت راه اندازی آن است. ورود کارشناسان حرفه ای تبلیغات برای معرفی و به اصطلاح پرزنت دقیق در سطح استان تهران و استانهای همجوار غربی، شمال و جنوبی شهریار یک اصل است و اصل دیگر در راه اندازی موفق و بهره برداری از تمام پتانسیل های پیش بینی شده این میدان میوه و تره بار، خلاصه می شود در  دوستی و همدلی میدان داران شهریاری که سالهاست خاک این مسیر را خورده اند اگر مجموعه اتحادیه میوه و تره بار شهریار بتواند استراتژی برد برد را برای شهرداری و خودش در نظر بگیرد، شاید این هم نقطه عطفی در رشد شکوفایی شهریار و همه شهروندانش، بخصوص باغداران عزیز باشد.

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *