تاریخ : چهارشنبه, 10 آذر , 1400 Wednesday, 1 December , 2021
0

نقش شهرداری قدس، در رفع مشکلات شهرک صنعتی

  • کد خبر : 7439
  • ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴
نقش شهرداری قدس، در رفع مشکلات شهرک صنعتی

بررسی سرافرازان از مظلومیت تولید کنندگان در شهرک صنعتی قدس اسماعیل بکلیان (روزنامه نگار)ـ هیات دولت در سال ۸۹ و درجهت رفع موانع از مسیر تولیدکنندگانی که در شهرستان قدس هستند مصوب نمود تا لکه صنعتی موجود درشهرستان قدس، تحت قوانین شهرک های صنعتی و کاملا مستقل اداره شود. اما طرح دعوای شهرداری قدس برسر […]

بررسی سرافرازان از مظلومیت تولید کنندگان در شهرک صنعتی قدس

اسماعیل بکلیان (روزنامه نگار)ـ هیات دولت در سال ۸۹ و درجهت رفع موانع از مسیر تولیدکنندگانی که در شهرستان قدس هستند مصوب نمود تا لکه صنعتی موجود درشهرستان قدس، تحت قوانین شهرک های صنعتی و کاملا مستقل اداره شود. اما طرح دعوای شهرداری قدس برسر منافع و درآمدهای حاصل  از این منطقه صنعتی، همواره مانع اصلی اجرای مصوبه دولت و سد محکمی برای ساماندهی این شهرک به شمار می رود و این درحالی است که بسیاری از صاحبان واحدهای صنعتی و تولیدی، از این موضوع نگران و ناراضی هستند.

 

قریب ده سال است که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران از اقتصادی مقاومتی بعنوان عامل تجلی قدرت و صلابت کشور یاد می نمایند و هر سال را با محور حمایت از تولید نامگذاری نموده اند اما آنگونه که انتظار ملت ایران و رهبر عظیم الشان جمهوری اسلامی است؛ شاهد رونق اقتصادی نبودیم درحالی که در مقاطعی از زمان و یا در بخش هایی از صنعت، تولید کنندگان عزیز کشور ثابت نموده اند که توانمندی فوق العاده ای دارند به شرطی که موانع بر سر راهشان نباشد.

شهرداریها موظف و مکلف به توسعه و آبادانی شهرها هستند بنابراین کسب درآمد، اولین و اصلی ترین دغدغه آنهاست اما این دغدغه نباید به قیمت آسیب به تولید در کشور باشد شهرستان قدس پیشتر یک قلعه مسکونی در کنارکارخانجات بزرگ حاشیه تهران بود بدلایل متعدد تعداد ساکنان آن هر روز افزایش یافت و در کنار این توسعه جمعیت نیز چالش های آن هیچگاه کاسته نشد و امروز هزینه حل مشکلات این شهر به اندازه ای بالاست که شهرداری قدس چشم امید به درآمدهای حاصل از این شهرک دوخته است.

پس از صدور مصوبه هیات وزیران و انجام کلیه مقدمات لازم این شهرک صنعتی با وسعت ۲۱۱ هکتار به تائید تمام مراتب دولتی رسید. محدودیت در توسعه کارگاهها، پیش بینی تمامی شوارع و سرانه ها از قبیل امنیتی، ایمنی، بهداشتی و … باعث شد تا وسعت سرزمینی این شهرک پس از بررسی های کارشناسانه ۲۱۱ هکتار تعیین شود و بلافاصله هیات مدیره نیز تشکیل شد تا اقدامات لازم پیش بینی و در قالب برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت طراحی شود اما این فرصتها با طرح شکایت شهرداری در مراجع قضایی یکی پس از دیگر سوخت.

حالا پس از ۱۰ سال، بالغ بر ۳۰۰ جواز ساخت و تعمیر و … در این شهرک صادر شده است و شاید قریب به ۹۰ درصد آنها مستقیما توسط شهرداری صادر شده است اما آنچه امروز در این شهرک می بینیم کوهی از مشکلات است. سرانه ها را چه کسی باید تامین می کرد درشرایطی که درآمد شهرداری از مجموعه شهرک صنعتی قدس، چند ده برابر هیات مدیره شهرک است؛ آیا خدمات آنها نیز به همان میزان بوده یا خیر؟

اما تمام قضیه به اینجا ختم نمی شود حتی اگر میزان تمام خدمات ارائه شده توسط شهرداری با درآمد مستقیم از این شهرک، تناسب نسبی هم داشت (که ندارد) باز هم تولید کنندگان متضرر بودند بررسی درآمدهای گذشته حاصل از این شهرک توسط شهرداری مشکلی از صنعتگران را حل نخواهد کرد اما بررسی اینکه چرا شهرداری همچنان اصرار بر ادامه رویه خود را دارد، حائز اهمیت است.

بنا به اظهار برخی منابع آگاه به امور شهری، شهرداری قدس با تسلط کامل بر صنعتگران این شهرک، می تواند میلیاردها تومان اعتبار را از تولیدکنندگان مطالبه نماید و آسیب این نوع نگاه درآمدی شهرداری به صنعتگران، نتیجه ای جز آشفتگی تولید در این بخش را به دنبال نخواهد داشت. تولیدات بسیاری از صنعتگران فعال در شهرستان قدس تاثیر مستقیم در امنیت صنعتی کشور دارد لذا ایجاد چالشی جدید برای آنها می تواند تاثیر مستقیم در بازار کشور را داشته باشد.

به اذعان برخی تولید کنندگان در شهرستان قدس، متاسفانه عدم اجرای مصوبه دولت در عملیاتی شدن تشکیل شهرک صنعتی در شهرستان قدس، صدمات و آسیب های جبران ناپذیری را به تولید کنندگان می زند. تهیه مواد اولیه برای تولید کنندگان از دو راه امکان پذیر است. اول خرید از بازار (مثلا بازار شادآباد و …) است و نوع دوم که راه منطقی و آسان برای تولیدکنندگان به شمار می رود؛ خرید از بورس است. خرید از بورس حدود بیست درصد ارزانتر از بازار خواهد بود و شرط خرید از بورس با قرار گرفتن در شهرک صنعتی مهیا خواهد شد. نوسازی دستگاه های تولید در کارخانجات، علاوه بر افزایش کیفیت، هزینه تولید را نیز بالا می برد و دریافت وامهای ارزان می تواند این امر را برای تولید کننده بالا ببرد اما بدلیل قرارنگرفتن در شهرک صنعتی، این امتیاز بطور غیرمستقیم از دست تولیدکنندگان خارج می شود و تولید کنندگانی که در خارج از محدوده شهرک صنعتی هستند متاسفانه در دریافت مجوز باید بعنوان انبار یا واحد صنفی ثبت و فعال شوند و این معضل، بزرگترین محدودیتها را برای یک صنعتگر ایجاد خواهد نمود.

در حالیکه تمام دغدغه تولید کننده باید افزایش راندمان و مانایی در عرصه رقابت با دنیا باشد اما آیا چنین تخصص و یا دغدغه برای شهرداری ها تعریف شده است؟! اصالت شهرداری کاملا مشخص است و توان مدیریت تولید کننده به این سازمان واگذار نشده است تولیدکننده باید زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت مدیریت شود نه تحت نظارت وزارت کشور و این از اساس غلط است که شهرک صنعتی در شهرستان قدس بخواهد توسط شهرداری اداره شود.

یکی از تولید کنندگان تعریف می کرد که در گوشه ای از کارگاهش تکه سقفی را برای دستگاه جدیدش ایجاد کرد و یا دیگری می گفت سقف کارگاه من پوسیده بود و هرآن ممکن بود برسر دستگاه و کارگران خراب شود ولی شهرداری برای چنین تعمیرات و تغییرات فقط نگاه درآمدی دارد و پلیس ساختمانی نیز در این خصوص وظیفه ذاتی خودش را با تمام توان به اجرا می گذارد.

شهرداری قدس مدعی است که شهرک صنعتی آلودگی زیستی برای شهروندان قدسی دارد و این ادعا بجا و وارد است اما سوال اینجاست؛ چرا فکری به حال معادن نمی کنید این معادن با وسعت حدود ۵۰۰ هکتار، همه روزه تلی از گردوغبار دارند و همچنین کارخانجات آسفالت سازی که در کنار این معادن فعال هستند تلی از قیر را به خورد مردم می دهند، برداشت های غیرقانونی آنها به سفره های آب زیرزمینی آسیب می زند خودروهای سنگین آنها مخاطرات جدی برای جاده های ما به شمار می رود و ما می بینیم برخی صاحبان اصلی آنها هر روز ثروتمندتر می شوند و در بهترین کشورهای دنیا نیز خوشگذارانی دارند البته نوش جانشان اما چرا تولیدکنندگان قدسی مورد بی مهری و کم لطفی مسئولان شهرستانی و کشوری است.

البته شنیده ها حکایت از آن دارد که سرکار خانم واثقی فرماندار فعلی شهرستان قدس و همچنین آقای حسین حق وردی نماینده جدید و فهیم حوزه مشق در این خصوص نگاه مثبت و روبه جلویی دارند تا مشکلات تولید کنندگان را کاهش دهند تا به اجرای مصوبه هیت دولت پس از ده سال کمک نمایند.

بنابراین بار دیگر از سخنان مقام معظم رهبری استعانت گرفته و تاکید می نمایم؛ این روزها تولید، اشتغال و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی، خدمت به اسلام است. اگر خواسته قانونی و برحق صنعتگران در پیچ و خم دعوای شهرداری بگندد، ممکن است تولید کنندگان در این شهرک  تاب تحمل تمام مشکلات را نداشته باشند. بنابراین نتیجه چنین بی تدبیری هایی یا در افزایش قیمت تولید تاثیر می گذراد که نتیجه آن تهدید سرمایه گذار در مسئله تولید است و این تهدید به منزل کاهش میزان اشتغال، افزایش نقدیگی در بازار دلالی و در نهایت رکود کشور و خیانت به نظام جمهوری اسلامی است.

در پایان از زحمات مهندس مختاری در ایجاد واحدهای خدماتی و رفاهی در مناطق صنعتی شهرقدس تقدیر و تشکر می نمایم. بدون شک بیان مطالب فوق نقد شهردار و یا شورای شهر نیست بلکه نقل مشکلات صنعتگران است که باید با سعه صدر و درایت، این مشکلات را حل کرد زیرا تا زمانی که شهرداری اقامه دعوا می کند بطور قانونی بخشی از عملکرد هیات مدیره باید متوقف شود و همچنین از انگیزه هیات مدیره شهرک صنعتی که جمعی از تولید کنندگان بزرگ کشور هستند کاسته می شود و دود آن به چشم همه مردم خواهد رفت.

لینک کوتاه : https://www.retanews.com/?p=7439

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.