تاریخ : چهارشنبه, 10 آذر , 1400 Wednesday, 1 December , 2021
0

پارلمان شهری شهریار، درمان را فدای درآمد نکند

  • کد خبر : 7507
  • ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
پارلمان شهری شهریار، درمان را فدای درآمد نکند

با تاسیس بیمارستان خصوصی نور بعنوان یکی از مجهزترین بیمارستانهای فوق تخصصی کشور، امید به درمان در میان شهروندان افزایش یافت. عملکرد مجموعه مدیریت شهری شهریار در دوره پنجم فراز و نشیب های فراوانی داشت تا جایی که گمانه زنی ها به سمت انحلال این شورا هم پیش رفت و این بی سروسامانی ها، ضربه […]

با تاسیس بیمارستان خصوصی نور بعنوان یکی از مجهزترین بیمارستانهای فوق تخصصی کشور، امید به درمان در میان شهروندان افزایش یافت.

عملکرد مجموعه مدیریت شهری شهریار در دوره پنجم فراز و نشیب های فراوانی داشت تا جایی که گمانه زنی ها به سمت انحلال این شورا هم پیش رفت و این بی سروسامانی ها، ضربه ای به اعتماد مردم زد اما این بار همین شورا در آزمون دیگری قرار گرفته است حالا پای او گلوی درمان را می فشارد و بدون شک هزینه آن را باید شهروندان پرداخت کنند.

تا قبل از تاسیس بیمارستان نور در شهرک صدف؛ کم نبودند بیمارانی که از بیمارستان امام سجاد (ع) بعنوان تنها مرکز درمانی شهرستان به دلیل نبودن امکانات درمانی به سمت تهران روانه می شدند؛ اما در میانه راه…، گرمی بازدم بیمار به سردی می رفت و امید یک خانواده به بغضی خفه کننده تبدیل می شد.

با تاسیس بیمارستان خصوصی نور بعنوان یکی از مجهزترین بیمارستانهای فوق تخصصی کشور، امید به درمان در میان شهروندان افزایش یافت. این بیمارستان دارای بخش های جراحی عمومی، CCU، ICU و NICU، MRI، رادیولوژی، سونوگرافی، پاتولوژی، ماموگرافی، آنژیوگرافی، سی تی اسکن، سنگ شکن، دیالیز، اورژانس درمانگاه های تخصصی، فیزیوتراپی، توانبخشی، دندانپزشکی تا لیزر پوست و زیبایی است. حالا به واسطه تاسیس بیمارستان نور، یک تیم درمانی مجرب متشکل از حدود ۲۰۰ پزشک عمومی، تخصصی و فوق تخصصی در شهریار بطور شبانه روزی حضور دارند تا آسیب های ناشی از عدم تکمیل بیمارستان دولتی امام خمینی شهریار طی سه دهه گذشته تا اندازه ای کاهش یابد.

اما مشکلات مالی این بیمارستان باعث می شود تا در وصول سه فقره چک ۱۵۰ میلیون تومانی بابت خرید زمین از شهرداری به تعویق بیافتد و شهرداری شهریار در بهمن ماه ۹۷  شکایتی مبنی بر فسخ قرارداد فروش زمین به بیمارستان را به دادگاه ارائه دهد حالا نمایندگان مردم شهریار در شواری شهر پافشاری دارند تا مطالبه ۵/۲ میلیارد تومانی زمان عقد قرارداد را به قیمت روز و به مبلغ ۸۰ میلیارد تومان اخذ نمایند. این موضوع در صحن شورای شهر مطرح شد. لذا شایسته دیدیم تا شهروندان نیز از قصه ساخت بیمارستان، دغدغه کادر درمانی و تاثیر تصمیم شورای شهر در این خصوص باخبر شوند. از شما مخاطب عزیز دعوت می کنم برای اطلاع بیشتر، متن زیر که گوشه هایی از گفتگوی دو ساعته سرافرازان با رئیس بیمارستان نور است را بخوانید.

محرومیت درمانی، دغدغه پزشکان هم بود:

سال ۱۳۸۰ کرباسفروشان به همراه همسرش که یک پاتولوژیست بود از تهران به شهریار می آید وی مدتی پزشک عمومی و سپس متخصص بیهوشی این بیمارستان می شود. او در گفتگویی خودمانی از خاطرات خود این چنین گفت: سالها متخصص بیهوشی بیمارستان امام سجاد (ع) در شهریار بودم یک روز جوان ۱۸ ساله ای را که با موتور تصادف کرده بود به بیمارستان امام سجاد (ع) آوردند پدرش همراه او بود این جوان به ظاهر سالم و سرپا بود ولی  کم کم داشت گیج می شد سر او از پشت ضرب دیده بود من می دانستم که یک رگی زیر استخوان سر او پاره شده است و خونریزی دارد خوب من متخصص بیهوشی بودم و می دانستم اگر یک متخصص مغز و اعصاب داشتیم بلافاصله او را بیهوش می کردیم و جراح مغز و اعصاب با ایجاد یک سوراخ روی استخوان سر او، این رگ را می بست و این جوان می توانست سالها از خدا عمر بگیرد. این جوان مقابل چشمان پدر، نفس اش قطع می شود او را احیاء کردم. شما نمی دانید این پدر چه حالی داشت همینطور اشک می ریخت، بر سرخودش می زد چون امکاناتی نداشتیم خیلی سریع مقدمات انتقال بیمار را به بیمارستان شماره ۲ مهیا کردیم راننده آمبولانس به سه راه شهریار که می رسد خبر مرگ این جوان را به ما می دهد. این صحنه ها را زیاد می دیدم و همیشه آرزو می کردم؛ کاش شهریار صاحب یک بیمارستان تخصصی با امکانات مجهز شود تا جان مردم بخاطر فقر درمانی به سادگی از کف نرود.

در سال ۸۷ و با مساعدت مجموعه شورا و شهرداری شهریار بالاخره کلنگ بیمارستان نور در شهرک صدف به زمین می خورد و در سال ۹۵ به بهره برداری می رسد. طبق درخواست مجموعه درمانی بیمارستان نور و توافقاتی که با شهرداری و شورای شهر آن زمان صورت گرفت زمین مورد نیاز برای احداث بیمارستان نور ۱۰ هزار مترمربع بود که ۶ هزار مترمربع آن در همان زمان خریداری و تسویه می شود و ۴ هزار مترمربع دیگر آن که از قضا کاربری فضای سبز هم داشت مورد توافق کامل صورت می گیرد و مقرر می شود مبلغ مورد توافق بصورت اقساطی به شهرداری پرداخت گردد.

بیمارستان نور در سال ۹۵ افتتاح می شود و تا مهرماه ۹۷ تقریبا نیمی از کل اقساط بدهی خود را به شهرداری پرداخت می کند اما در همان سال سه فقره چک ۱۵۰ میلیون تومانی بیمارستان مربوط به ماه های آبان، آذر و دی ماه به دلیل بروز بحران شدید مالی در بیمارستان، برگشت می خورد.

رئیس بیمارستان نور اظهار می کند: تمام مسوولان شهرستانی از جمله فرماندار و دادستان در جریان بحران بیمارستان نور قرار گرفتند. وی علت بروز بحران را اینگونه تشریح کرد: ما برای ۶ ماه ابتدای کار خود پیش بینی ضرر و زیان را می کردیم و امیدوار بودیم در سال ۹۶ هزینه ها و درآمد بیمارستان به سمت سربه سر حرکت کند اما گرانی ها و تورم ناشی از افزایش قیمت دلار که در کل کشور ایجاد شد گریبان بیمارستان تازه تاسیس نور را هم گرفت و ما را با بحران شدید مالی روبه رو کرد بیمارستان باید به کار درمان خود ادامه می داد لذا تمام درآمد بیمارستان، صرف هزینه درمان و تامین حقوق پرسنل شد و طی یکسال و نیم پزشکان این بیمارستان از دریافت حق درمان محروم ماندند و همین امر باعث شد تا در سال ۹۷ برخی پزشکان معترض شوند و حتی بیمارستان برای شب ها تقریبا خالی از پزشک بود لذا همین اعتراض آنها در کاهش درآمد بیمارستان بیش از پیش تاثیرگذار شد و بیمارستان دیگر قادر به تامین حقوق پرسنل هم نبود.

کرباسفروشان تنها یک پزشک متخصص نیست، مدیریت وی نیز زبانزد بیشتر پزشکان بیمارستان است او در دیماه سال ۹۷ مجددا ریاست بیمارستان را می پذیرد. تا تجربه شیرین مدیریت او در ۸ ماهه ابتدای تاسیس بیمارستان بار دیگر چشیده شود. او در گفتگویی که با سرافرازان داشت عنوان کرد: با توجه به اعتمادی که پزشکان نسبت به من داشتند در مرحله اول سعی کردیم هزینه ها را به شدت کاهش دهیم و از طرف دیگر گردش مالی بیمارستان را بالا بردیم بنابراین کمترین نتیجه ای که برای ما حاصل شد این بود که دیگر بدهی ما به پزشکان افزایش نیافت لذا به محض اینکه به ثبات رسیدیم (بهمن ۹۷) به شهرداری پیشنهاد کردیم که بیمارستان آماده پرداخت بدهی خود است اما شهرداری از قبل نسبت به چک های برگشتی ما شکایت کرده بود و درخواست فسخ قرارداد را داده بود.

*نجات شهریار از بحران درمانی

آمار تقریبی حکایت از این دارد که در بیمارستان نور تا کنون بیش از ۲ میلیون مراجعه و درمان سرپایی، ۷۵ هزار بستری، ۴۰ هزار عمل جراحی، بیش از ۳۰۰ عمل قلب باز و دهها خدمات درمانی دیگر انجام شده که در نوع خود بی نظیر است و این درحالی است که بیمارستان نور با حدود ۵۰ شرکت بیمه ای طرف قرارداد است و از سوی دیگر تمام هزینه هایی که دریافت می کند، مطابق تعرفه است و بنا بر اظهارات رئیس بیمارستان نور؛ برخی هزینه های بیمارستان نور در مقایسه با بیمارستانهای خصوصی دیگر شاید ارزانتر هم باشد.

* بخش ویژه بیماران کرونایی در بیمارستان نور

وی در گوشه ای از خدمات بیمارستان نور در ایام شیوع ویروس کرونا گفت: در همان ۴۰۰۰ متر زمینی که مورد دعوای شورای شهر قرار گرفته است ما بخش اختصاصی مراقبت و درمان بیماران کرونایی را احداث کرده ایم وی مدعی شد در این بخش هیچ یک از پرسنل کادر درمانی به بیماری کرونا مبتلا نشدند و علت آن در نوع ساخت و نحوه تهویه هوا است ما تهویه هوا را در این بخش پس از تحقیقات گسترده طوری ساخته ایم که قدرت انتشار ویروس در هوای اتاق را به صفر رساندیم.

رئیس بیمارستان نور با بیان اینکه درمان در دنیای امروز به یک بحران تبدیل شده است گفت: ما با تاسیس یک بخش مجزا در کنار بیمارستان نور، واقعا یک نوع مدیریت بحران در زمینه درمان را ایجاد کردیم. بیمارستان نور بدلیل احداث ساختمان جداگانه ای برای بیماران کرونایی با قدرت اقدام به پذیرش این بیماران کرد و این درحالی بود که سایر بخش های درمانی ما از خطر ورود بیماران کرونایی و انتشار این ویروس در امان بودند و کار درمانی را تعطیل نکردیم.

کرباسفروشان رئیس بیمارستان نور در بخشی از گفتگوی خود از مجموعه شورای شهر و شهرداری خواست تا با بحث درمان مهربان تر باشند وی در این خصوص اظهار کرد: ساخت بیمارستان بر مبنای متراژ ۱۰ هزار متر مربع زمین طراحی و برنامه ریزی شده است و این ۴ هزارمترمربع زمین الحاقی مورد بحث کاربری فضای سبز داشت. مجموعه کادر پزشکی بیمارستان نور بود که تلاش کرد کاربری این زمین را از فضای سبز به درمانی تبدیل کند و حالا در شورای شهر به گونه ای مطرح می کنند که گویا زمین تجاری را برای احداث پاساژ می خواهند بفروشند.

وی در ادامه افزود: از صد در صد هزینه های ساخت، راه اندازی و بهره برداری از یک بیمارستان مجهز؛ تامین زمین تنها ۳ درصد از هزینه های آن به شمار می رود و حدود ۳۰ درصد در ساخت هزینه می شود چرا که ساخت یک بیمارستان با یک واحد اداری یا تجاری کاملا متفاوت است و به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند. وی اضافه کرد تامین تجهیزات بیمارستانی نیز بیش از ۶۰ درصد از کل هزینه ها را به خود اختصاص می دهد.

کرباسفروشان با بیان اینکه ما پزشک هستیم و کاسب نیستیم گفت: تامین سرانه های درمانی برعهده مدیریت شهری است بنابراین انتظار داریم مجموعه شورای شهر با تعامل بیشتری با مجموعه درمانی بیمارستان نور برخورد نمایند و ما را در یک تنگنای دیگری قرار ندهند.

به نظر می رسد پیشنهاد شهردار شهریار با آنچه در شورا مطرح شده است اندکی متفاوت باشد تا علاوه حفظ حقوق شهروندان در فروش زمین، مجموعه درمانی نیز از پرداخت آن عاجز نماند. و نکته دیگری که توسط یکی از اعضای شورای شهر مطرح شد این بود که شهرداری مطالبات زیادی را از اشخاص حقیقی و حقوقی دارد که سالهاست بدهی خود را پرداخت نکردند و اگر مطالبات بخش خصوصی به نرخ روز تعدیل شود دیگر ضرورتی ندارد موضوع درمان که جنبه عمومی دارد تحت فشار قرار گیرد

لینک کوتاه : https://www.retanews.com/?p=7507

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.