تاریخ : چهارشنبه, 10 آذر , 1400 Wednesday, 1 December , 2021
0

پروژه میدان جهاد؛ کلاف سردرگم است

  • کد خبر : 7446
  • ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
پروژه میدان جهاد؛ کلاف سردرگم است

گزارش رتا نیوز از  سرگردانی تقاطع غیر همسطح میدان بسیج و جهاد شهرداری شهریار اسماعیل بکلیان (روزنامه نگار) ـ پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان جهاد، در شورای پنجم شهریار کلید خورد که از همان ابتدا با حواشی جدی همراه بود این پروژه بزرگ ۴۳ میلیارد تومانی بیش از پانزده ماه در حد یک گودال، قطع اشجار […]

گزارش رتا نیوز از  سرگردانی تقاطع غیر همسطح میدان بسیج و جهاد شهرداری شهریار

اسماعیل بکلیان (روزنامه نگار) ـ پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان جهاد، در شورای پنجم شهریار کلید خورد که از همان ابتدا با حواشی جدی همراه بود این پروژه بزرگ ۴۳ میلیارد تومانی بیش از پانزده ماه در حد یک گودال، قطع اشجار و از هم پاشیدگی حدفاصل این دو میدان خلاصه شد و امروز به یک پروژه ۳۰۰ میلیارد تومانی و کلاف سردرگم تبدیل شده است که نه روی حذف کردنش را دارند و نه توان و ادله ای بر اجرای آن.

پس از تجربه موفق مدیریت شهری در احداث تقاطع سه سطحی شهید صیاد شیرازی، انگیزه حذف ترافیک شدید در حدفاصل میدان بسیج تا میدان جهاد در مجموعه مدیریت شهری دوره پنجم شهر شهریار شدت گرفت اعضای شورای شهر با کلیات احداث چنین تقاطعی موافقت نمودند بیش از پانزده طرح توسط مشاور تهیه شد و به اذعان مشاور و مجری و برخی اعضای شورای شهر، طرحی که می توانست تاثیر چشم گیری در کاهش ترافیک این بخش از شهر بگذارد بدلیل هزینه های گزاف حذف شد و درواقع طرح فعلی در درجه دوم اولویت قراردارد اما به هر دلیلی مورد تصویب شواری شهر قرار گرفت تا مقدمات آن جهت عقد قراراداد پیش بینی شود.

موضوع ترافیک سنگین این محدوده سالهاست که مورد اعتراض مردم است و آنچه که در گذشته بعنوان پیشنهاد مجموعه پلیس راهور مطرح می شد؛ کنترل و کاهش این ترافیک از طریق دوربرگردان و یا اصلاح هندسی در مسیر بود (این موضوع در قالب گفتگو در جلسات مطرح بود). اما به نظر می رسد مخالفان اجرای چنین طرحی درست می گفتند و تصمیم گیری آن روز مجموعه مدیریت شهری عجولانه و غیرکارشناشانه بود.

آقای فرماندار؛ راه بی صاحب است؟

اینجانب بعنوان نگارنده مطلب و مدیر مسئول رتا نیوز پس از حضور در چندین جلسه شورای شهر که مشاور، مجری، شهردار، موافقان و مخالفان طرح حضور داشتند و نیز گفتگوی غیر رسمی با برخی اعضای شورای شهر و همچنین بازدید میدانی از طرح فوق به همراه شورا و شهردار و  گفتگوی اختصاصی با مجری پروژه، معاون عمرانی شهردار، معاون عمرانی فرماندار و برخی کارشناسان؛ آنچه را که امروز باید بعنوان چشم بیدار مردم گزارش دهم این است: روند ادامه این پروژه به کلاف سردرگمی می ماند که زمان و هزینه زیادی را برای بازکردنش باید پرداخت و این هزینه از جیب مردم و بیت المال خواهد بود.

لذا مسئولان شهرستانی بخصوص فرماندار باید وارد عمل شود و تیم کارشناس حقیقت یاب و خبره تشکیل دهد تا یک تصمیم قانع کننده و قاطع در این خصوص بگیرند. هرچند از چنین فرماندار نرم خو و آرام، چنین قاطعیتی بعید است چرا که مع الاسف ترسیم چنین پروژه های سردرگمی را در صباشهر و شاهد شهر و تعیین تکلیف راهداری در باغستان و نظیر آنها را در شهرستان داریم و تمام این مشکلات در نداشتن برنامه کلان برای توسعه راههای شهرستان شهریار خلاصه می شود و گویا راه در شهریار صاحب ندارد.

طرحی که قرار است اجرا شود شامل یک روگذر است که بلوار شهید مداحی را (از سمت امیریه) به میدان جهاد می رساند یعنی خودروهایی که از طرف رباط کریم، وحیدیه و فردوسیه به مقصد شهرهای اندیشه، ملارد وکرج می روند را از بالای میدان بسیج عبور میدهد و به میدان جهاد متصل می کند. همچنین مسافرانی که از سمت ملارد به مقصد رباط کریم در حرکت هستند می توانند از کنارگذر میدان جهاد تا بسیج عبور نمایند و آنها که از سمت کرج و اندیشه و بخش های بالادستی شهریار می خواهند به شهرهای پائین دستی بروند را از زیرگذری عبور می دهد که آغاز آن بالاتر از میدان جهاد است از زیر میدان عبور می کند تا وقت شریفشان در این بلوار هدر نرود. خوب سوال اصلی اینجاست؛ آقای فرماندار چرا شهریار نباید کمربندی داشته باشد تا این مسافرت های بین شهری از داخل شهریار انجام نشود؟ آقای فرماندار؛ هزینه این بی تدبیری از جیب شهروندان شهریاری تامین می شود و این شرط انصاف نیست.

هزینه اجرای پروژه، ۵۰۰ درصد فراتر از مصوبه شورا است

اما اگر پاسخ به ابهام فوق برای اعضای محترم شورای شهر قانع کننده است، حالا باید پرسید آیا اعتباری که برای اجرای این پروژه دیده شده است پاسخگوی تملک اراضی مسیر احداث پروژه هست یا خیر؟

اعتبار پیش بینی شده برای این پروژه حدود ۴۳ میلیارد تومان است اما امروز کارشناسان معتقدند که اتمام این پروژه بدون درنظر گرفتن فاز دوم آن بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان خواهد شد (هرچند فاز دومی درکار نیست و فقط وعده سرخرمنی است که اعضای شورای شهر بین هم رد و بدل کردند؛ تا اجرای طرح حداقل در میان خودشان توجیه پذیرتر باشد) و سومین معضلی که در احداث این پروژه پیش بینی شده و بدون شک بازتاب های منفی خواهد داشت.

این است که اراضی قابل تملک همگی از حاشیه باغات هستند و این به منزله قطع صدها درخت دیگر از نگین به اصطلاح سبز غرب استان تهران است. آیا اداره محیط زیست شهریار از این موضوع باخبر نیست؟ آیا قطع درختان شهر برایش مهم نیست؟ آیا اداره محیط زیست شهریار قد و قواره دیدن چنین پروژه هایی را دارد؟ و آیا شورای شهر برای اجرای این پروژه، پیوست فرهنگی و محیط زیستی هم دارد؟

یکی دیگر از نقاط سیاه در اجرای این پروژه؛ مخالفت برخی کارشناسان بخصوص معاون عمرانی فرماندار با اجرای این طرح است که این مخالفت دلالت بر مدل شهرسازی دارد و می گوید احداث چنین زیرگذر و یا روگذرها، با اصول شهرسازی و کنترل ترافیک مغایرت دارد.

از تمام دلایل فوق، گذر می کنیم. قطع درختان را نادیده می گیریم، چشم بر هزینه گزاف این پروژه می بندیم نهایت امر، مازاد هزینه را با جواز ساخت دو سه تا برج در باغات شهریار و کمیسیون ماده صد و یا چند تا دیوارکشی و تفکیک و … تامین اعتبار می کنید.

پشت پرده اجرای پروژه چیست؟

به نظر می رسد عدم تعامل بین شهرداری و بخصوص پیمانکار با دستگاه های دولتی و همچنین پلیس راهور بزرگترین مانع پیشرفت پروژه است. پیمانکار برای اجرای طرح باید بخشی از میدان بسیج و یا حاشیه خیابان را بابت عملیات عمرانی در اختیار بگیرد و پلیس راهور اجازه ادامه کار را نمی دهد اینکه بین پلیس راهور شهریار، پیمانکار و یا معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شهریار چه گذشته است را به تحریر نمی آوریم.

اما زیبنده هیچ یک از طرفین درگیر نیست که یک شهر را معطل قدرت نفوذ خود نمایند. آیا پلیس راهور در اجرای کار که بارها آن را تعطیل کرده است دلیل متقنی دارد؟ آیا پیمانکار پروژه، مخالفت پلیس راهور را به کارفرمای خویش گزارش کرده است؟ آیا معاونت عمرانی و یا معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شهریار مکاتبه ای با شهردار و درنتیجه با شورا و در انتها با فرمانداری تنظیم کرده است؟

برای دومین بار بود که با فاصله حدود دو ماه، در بازدید اعضای شورای شهر و شهردار از این پروژه، آنها را همراهی می کردم اما در مقابل اظهارات مدیر پروژه در آخرین بازدید هم متاسفانه حرف های تکراری اعضای شورای شهر را می شنیدم آنها آنچنان صحبت می کردند که گویا از مشکلات بی خبرند خوب یکی نیست بگوید پس از دوسال اگر از مشکلات بی خبر هستید و اقدام به دعوت از پلیس راهور نکردید؛ پس در شورای شهر چه می کنید؟

در بازدید اول توپ و تشرها به پیمانکار بود که کند هستید… نیرو ندارید… خوب کار نمی کنید… و در بازدید دوم هم همین موضوع تکرار شد. خوب عده ای اعتراف دارند که این شرکت توان اجرای چنین پروژه ای را ندارد… سوال اینجاست چرا آنروز که قراردادها بسته می شد و بعد از آنکه ۱۵ ماه پروژه تعطیل شد، پیمانکار را بطور قانونی معلق نکردید.

بهروز کاویانی شهردار شهریار امروز کج دار و مریز از کنار این پروژه می گذرد در بازدیدهای اولیه، پرخاشگری وی را به پیمانکار دیدم. کاویانی وعده کرد مطالبات عقب مانده پیمانکار را بدهد ولی در بازدید اخیر او را اندکی ساکت می دیدم وی پس از پایان شاخ و شانه کشیدن های شورای شهر و معاون عمرانی و جاخالی دادن های پیمانکار اظهار داشت: ما امروز هیچ بدهی به پیمانکار نداریم و اگر پیمانکار نمی تواند معضلات اجرای پروژه را حل کند بگوید تا من به اتفاق پرسنل شهرداری بیایم تا کار جلو برود.

در پایان از مجموعه مدیریت شهری بخصوص مرتضی احمدی رئیس فعلی شورای شهر می خواهم تا صادقانه با مردم سخن بگوید؛ موانع اجرای پروژه چیست؟ هزینه واقعی اجرای پروژه و تناسب آن در کاهش ترافیک به چه میزان است و چرا پلیس راهور مانع اجرای کار می شود؟

ضمن اینکه مردم عزیز شهریار باید بدانند این پروژه در سمت میدان جهاد بدلیل وجود لوله اصلی گاز (که جابجایی آن فقط و فقط در فصل گرما قابل اجراست) و وجود شبکه سنگین فیبر نوری و همچنین اختلاف نظر و بدبینی مجموعه مدیریت شهری به پیمانکار، و همچنین عدم تعامل صحیح بین مسئولان شهرستانی، حالا حالاها تمام شدنی نیست./ رتا نیوز

بهروز کاویانی شهردار شهریار

بهروز کاویانی شهردار شهریار

لینک کوتاه : https://www.retanews.com/?p=7446

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.