تاریخ : دوشنبه, 4 مهر , 1401 Monday, 26 September , 2022
2
یادداشت ورزشی اجتماعی

چند سالی است که ورزش در سطح شهرستان شهریار روند نزولی دارد…

  • کد خبر : 7938
  • ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۸:۰۶
چند سالی است که ورزش در سطح شهرستان شهریار روند نزولی دارد…

شهریار، نزدیکترین شهرستان به پایتخت و با ظرفیت جمعیتی مناسب از اقوام مختلف ایرانی، می‌ تواند بستر مناسبی به جهت جذب و کشف استعدادهای مختلف در ورزش باشد. اما با نگاهی ساده؛ مشهود است در طی سال های اخیر، ورزش در ابعاد مختلف خود در  شهرستان شهریار روند نزولی دارد. از جمله کاهش تعداد کشتی […]

شهریار، نزدیکترین شهرستان به پایتخت و با ظرفیت جمعیتی مناسب از اقوام مختلف ایرانی، می‌ تواند بستر مناسبی به جهت جذب و کشف استعدادهای مختلف در ورزش باشد. اما با نگاهی ساده؛ مشهود است در طی سال های اخیر، ورزش در ابعاد مختلف خود در  شهرستان شهریار روند نزولی دارد.

از جمله کاهش تعداد کشتی گیران ملی پوش، عدم معرفی ورزشکاران نخبه ملی در رشته پر مخاطبی چون فوتبال و اختلاف زیاد  (در مقایسه با شهرستان های مجاور مانند کرج و فردیس) ، افول ستارگان ملی در والیبال این شهرستان و… همه و همه نشان از بی‌ توجهی و بی‌ برنامگی در ورزش قهرمانی شهریار دارد.

اساساً استعداد یابی و به تَبَع آن توسعه‌ ی آکادمی‌ ها، مسیر و محور اصلی ورزش حرفه‌ ای می‌ باشد و چشم انداز و هدف تمامی نهادهای ورزشی تحت تأثیر مستقیم آن شکل می‌ گیرد. آکادمی‌ های موثر، با بکارگیری افراد متخصص اداره می شود و بر اساس حوزه‌های ذیربط قابلیت برنامه‌ ریزی و سیاست‌ گذاری دارد.

با توجه به اهمیت موضوع، بسیاری از باشگاه‌ ها، هیات‌ ها و سازمان‌ های ورزشی با شیوه‌ های آموزشی رَوِشمند و الگوهای تربیتی مناسب در بلند مدت، برای ورزشکاران جوان، ایجاد ارزش افزوده نموده و زمینه حضور جوانان مستعد در دنیای حرفه‌ ای، درآمد زایی از طریق انتقال به باشگاه‌ های ثروتمند، تولید الگو، ایجاد انگیزه در میان نوجوانان و در نهایت؛ شور و نشاط اجتماعی را فراهم می‌ سازند.

واژه پر مصرف آکادمی از بخش‌ های محجور و مغفول در ورزش این شهرستان است که اساساً ایجاد و اداره استاندارد آن با شرایط کنونی ورزش شهریار در تضاد است . در این باره دخالت غیر ورزشی‌ ها و استفاده ابزاری از فضای ورزش بسیار چالش برانگیز و مشکل ساز شده است.

تغییرات پر تعداد در سطح مدیریت هیات ورزشی و استفاده از افراد سیاسی، اقتصادی و رؤیا فروشانِ بازاری نیز در تمام این سالها راهگشا نبود تا جائیکه برخی اوقات نه تنها به عنوان یک مُسَکن ضعیف هم برای این بیماری موثر واقع نشده است بلکه با ایجاد بدهکاری و افزایش توقعات موجب عقب‌ گرد و از هم گسیختگی اهالی ورزش هم گردیده است.

شرایط برتر شهریار نسبت به بسیاری از شهرهای مهم کشور و برخی استانها در بحث زیرساخت و سرانه‌ های ورزشی، سطح انتظارات را تا حد زیادی افزایش داده است. با توجه به این برتری، اختلاف کیفی و تعداد کمتر تیم ها و قهرمانان ملی شهریار با سایر شهرستان های استان تهران قابل تأمل و بررسی است.

ورزش به دلیل کارکرد های چند وجهی خود نیازمند توجه و رویکرد تخصصی و مؤکداً عدالت محور در تمام بخش‌ های خود است و عدم برقراری توازن میان تمام ارکان آن مسئله ساز و معضل آفرین خواهد شد از جمله این موارد؛ عدم توجه و فقدان برنامه‌ های کارآمد در حوزه‌ های تربیتی، آموزشی، سلامتی و فرهنگیِ ورزش می‌ باشد که خلأ آن خسران به بار آورده و ناتوانی در این بخش‌ ها به شدت احساس می شود. بنابراین تاکید می‌شود، رفع این مسائل و مشکلات، نیاز مبرم و بیش از پیش به داشتن یک برنامه کارآمد دارد.

اینجا لازم است به نقش برنامه‌ ریزان و مدیران ورزش شهرستان، و همچنین ارزیابی صلاحیت مدیران اماکن و باشگاه‌ های ورزشی اشاره شود. شناسایی مدیران و نخبگان و اساتید حوزه ورزش و تشکیل اتاق فکر و کانون‌ های اندیشه‌ ورز در حوزه ورزش برای برون‌ رفت از این بحران و جلوگیری از هدر رفت استعدادها و سرمایه‌ های انسانی بسیار ضروری به نظر می‌ رسد.

معمولا فقیر نگاه داشتن حوزه های مختلف ورزش به لحاظ اقتصادی که زاییده‌ ی عدم حضور نخبگان مدیریتی در کنار تصمیم سازان ورزش شهریار است، باعث شده که بسیاری از افرادِ متمول و گاهی به ظاهر متمول، بدون هیچگونه سابقه و سواد مدیریت ورزشی برای میزخواهی در هیات ورزشی دندان تیز کرده و با حضور در ورزش، ایجاد رزومه و گاهی داشتن چند عکس با قهرمانان ورزشی، سوء استفاده نموده و از چنین موقعیت‌ هایی جهت نیل به اهداف شخصی، سیاسی و اقتصادی گام برداشته و سَر ورزش به عنوان نردبان رشد این افراد، بی کلاه مانده و همچنان با مشکلات قدیمی خود ادامه طریق دهند.

عدم یکپارچگی و وجود پراکندگی در مدیریت ورزشی یکی دیگر از معضلات ورزش در سطح شهرستان است، اماکن مختلف ورزشی که در اختیار ارگان‌ های غیر ورزشی است و با اهداف سیاسی و انتخاباتی اداره می‌ شود، یکی از علل اصلی  عدم استاندارد سازی آموزش در سطح شهرستان به حساب می‌ آید.

آنچه میتواند این آشفتگی و نا امیدی در ورزش شهرستان را تا حدی به آرامش و ثبات برساند، ایجاد و به رسمیت شناختن تشکل های تخصصی و مدیریتی، مشاوره با نخبگان و پیشکسوتان ورزشی که سوابق آنها به تایید اهالی ورزش می‌ رسد، و شناخت استاندارد های مدیریت ورزشی در جهت انتخاب رؤسای هیات ورزشی است که میتواند کِشتی ورزش این شهرستان را به ساحل امن و آرامش رهنمون سازد.

یاسین موثقی

کارشناس، مدیر و پژوهشگر ورزشی

لینک کوتاه : https://www.retanews.com/?p=7938

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.