- اجتماعی

کمیته امداد تولید کننده “فقر” نیست

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) شهریار با اشاره به مناسبت گرامیداشت سالروز تاسیس این ‌کمیته افزود: کمیته امداد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان دومین ‌نهاد انقلابی و با هدف کمک و حمایت از محرومین و خانواده های زندانیان سیاسی  ابتدا در تهران و بعد در سایر استانهای کشور تاسیس شد؛ که به مرور زمان نقش این‌ نهاد تا حدودی گسترده تر شد و امروز با اولویت حمایت از زنان سرپرست خانوار و افراد نیازمند و کسانی که سرپرست ازکارافتاده دارند، فعالیت می کند.

شاهجانی با تاکید بر اینکه کمیته امداد امام (ره) تولید کننده فقر نیست افزود: کمیته امداد در کنار سایر نهادها تلاش در جهت مدیریت فقر دارد و نقش حمایتی خود را در زمینه های مختلف ایفا کرده ، بعنوان‌مثال اگر خانواده ای بعلت فوت یا معلولیت و یا ورشکستگی و زندانی شدن سرپرست خانوار  دچار مشکلات مالی شدید شود؛ کمیته امداد خانواده مذکور را تحت پوشش قرار خواهد داد.

مسوول کمیته امداد امام‌خمینی)ره) شهریار بیان‌کرد: درآمدهای این نهاد در چند وجه است که یکی از آنها کمک معیشت ماهانه دولت و مبلغ افزایشی یارانه معیشتی است و بخش دیگر از منابع از تفقدات مقام معظم رهبری و همچنین صدقات و نذورات مردمی و درآمد مجتمع های اقتصادی است که قطعا کمک ما نمی تواند تمام نیازهای خانواده های تحت پوشش را رفع کند و در تمام سرفصل های خدماتی و حمایتی کلمه “کمک” قید شده؛ مانند کمک هزینه تحصیل، کمک هزینه مسکن، کمک به تامین‌جهیزی و … ما بخشی از این هزینه ها را پرداخت می کنیم .

وی با ذکر این‌مطلب که صدقه و کمک‌های مردمی افزایش داشته،  افزود: با اینکه صدقات افزایش داشته ولی با توجه به وسعت جمعیت و مشکلات اقتصادی، جمعیت نیازمندان نیز افزایش داشته و میزان کمکها ناچیز به نظر می رسد.

شاه جانی ظرفیت پذیرش افراد نیازمند را بر اساس  توافق نامه بودجه سالیانه ابلاغی دانست و گفت: دخل و تصرف ما در حد تایید و یا عدم تایید افراد نیازمند و بررسی ادامه خدمات رسانی و یا قطع خدمات است و نمی توانیم بیش از ظرفیت تعیین شده، افراد بیشتری را تحت پوشش بگیریم مگر اینکه افرادی که توانمند و فوت شده را از لیست خارج کنیم و افراد جدید را جایگزین نماییم و یا از شهرهای دیگر که ظرفیت خالی دارند استفاده کنیم.

وی بر صیانت از اطلاعات مددجویان تاکید کرد و گفت: افراد بصورت خودمعرف میتوانند جهت تحت پوشش درآمدن به کمیته مراجعه کنند و مددکاران‌ما تحقیقات از افراد محله برای تایید وی انجام ‌نمی دهند و صیانت از خانواده ها د حفظ اسرار مددجویان از تاکیدات کمیته امداد است.

  • کمک‌های مردمی باید در یک مسیر سازماندهی شوند

مسوول کمیته امداد امام خمینی (ره) شهریار با بیان اینکه خارج از کمیته امداد افراد و موسساتی هستند که در راستای کمک  رسانی به نیازمندان فعالیت دارند، بر سازماندهی و تعامل این مراکز تاکید کرد و گفت:

با ساماندهی این مراکز کار کمک رسانی راحت تر است.

وی تصریح کرد: یکی از فرمایشات و  تاکیدات رهبر معظم انقلاب مردمی سازی کمیته امداد می باشد تا  کار مردم را به دست خود مردم بسپاریم و خودشان وارد عرصه کمک رسانی به همنوعان شوند، که در سال ۹۹ تعداد ۴۰ مرکز نیکوکاری در محلات مختلف شهریار ایجاد شده تا توسط مراکز ، افراد نیازمند و خیرین شناسایی شوند   حلقه وصل بین این افراد باشند.

بگفته وی این‌مراکز دارای مجوز بوده و به نرم افزار جامع ملی نیکوکاری مجهز هستند و ارتباطشان با اداره کمیته امداد توافقی و خدماتی است و کاملا خودگردان هستند و ممکن است افرادی هم تحت پوشش این‌مراکز و هم کمیته امداد باشند که نقش مهمی در هم افزایی و توانمندسازی افراد داشته است.

  • کلنگ زنی ساخت مسکن روستایی در شهریار آغاز شد

شاه جانی با اشاره به فعالیت کمیته امداد در  ساخت و تهیه مسکن مدد جویان افزود: طرح مسکن روستایی را با مشارکت سپاه حضرت سیدالشهدا  آغاز کردیم تا اگر خیرین زمینی را در روستاها اهدا کنند توسط سپاه برای مددجویان روستایی که مستاجر بوده و نیاز به مسکن دارند ساخته شود.

وی خاطر نشان‌کرد: تا کنون ۲۴۸ خانواده مددجوی روستایی که مشکل تامین‌سرپناه مناسب را دارند در شهرستان شهریار شناسایی کردیم که اگر خیرین به  سمت اهدای زمین در روستاها هدایت شوند؛ با مشارکت سپاه این افراد صاحب خانه خواهند شد.

وی پرداخت ۹۰۰میلیون تومان در حوزه خرید و تعمیرات مسکن در قالب  وام و کمک‌های بلاعوض را از اقدامات کمیته امداد شهریار در سال جاری برشمرد و گفت: این کمکها به افراد واجد شرایط و کسانی که یک سال از تحت پوشش بودن آنها گذشته باشد و خانواده حداقل سه نفره داشته باشند اعطا می شود .

وی اضافه کرد: علاوه بر کمک‌های حوزه مسکن ، وام در دو بخش اشتغال و کار گشایی به مددجویان پرداخت می‌شود و در سال ۹۹ ، یک هزار و ۳۰۸ نفر وام دریافت کردند و در مجموع به این افراد شصت و سه میلیارد ریال  پرداخت شده و توانستیم ۱۲۰ شغل پایدار برای خانواده های تحت پوشش ایجاد کنیم .

شاه جانی با اشاره به فعالیت مساجد و مراکز نیکوکاری در زمینه اعطای وام به نیازمندان، خواستار  انعقاد توافق نامه این مراکز با کمیته امداد شد و گفت: مساجد که از صندوق و سرمایه خود وام می دهد اگر در کنار ما باشد می تواند با هم افزایی مبلغ اولیه ی خود را دو برابر  نموده و وام به افراد بیشتری بدهند.

  • ۱۷۰تبلت به دانش آموزان نیازمند تقدیم شد

وی از تهیه ۱۷۰تبلت توسط خیرین و اهدای آن به دانش آموزان خانواده های نیازمند خبر داد و گفت: کمبودهایی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم با مشارکت خیرین بقیه کمبودها رفع شود زیرا ۸۱۳دانش آموز و  ۹۰ دانشجو تحت پوشش داریم که اغلب مشکل تهیه تبلت را دارند.

وی  در ادامه از پرداخت بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان به سه هزار د ۸۶۰خانواده مشاغل آسیب دیده از کرونا خبر داد و گفت: تلاش ما بر این است که تک سو نگر نباشیم و بتوانیم خدمات خود را در حد توان و با رعایت ضوابط و اهداف این نهاد به همه نیازمندان واجد شرایط ارایه نماییم.

  • ۴۷۰۰ خانواده شهریا ی تحت حمایت کمیته امداد هستند

مسوول کمیته امداد امام‌خمینی شهریار با اشاره به تحت پوشش داشتن چهار هزار و ۷۰۰خانواده نیازمند این شهرستان گفت: امیدواریم در هفته احسان و نیکوکاری با حضور پرشور مردم و خیرین؛ مایحتاج مورد نیاز این خانواده ها برای عید نوروز را تا حدودی مرتفع کنیم.

وی از دو هزار و ۶۰۰حامی طرح اکرام تقدیر کرد و گفت: این افراد یک هزار و ۱۰۰ فرزند یتیم و محسنین را تحت پوشش دارند.

وی در پایان دو کد دستوری و یک شماره حساب مختص شهرستان شهریار برای پرداخت وجوهات مردمی را معرفی کرد و گفت: کد دستوری #۰۲۱۱*۸۸۷۷* و کد *۸۸۷۷کد مرکز نیکوکاری# و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۹۸۱۳ برای وجوهات مردمی لحاظ شده است

About اسماعیل بکلیان

Read All Posts By اسماعیل بکلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *