تاریخ : شنبه, 15 بهمن , 1401 Saturday, 4 February , 2023
0

یونس امامی؛ مدال افتخار بر گردن شهریار است

  • کد خبر : 2570
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
یونس امامی؛ مدال افتخار بر گردن شهریار است

گفتگوی صمیمی با قاسمی جو مربی با افتخار کشتی شهریار یونس امامی؛ مدال افتخار بر گردن شهریار رتانیوز ـ نزدیک به سه ماه پیش بود که کشتی گیر قدرتمند شهریار در جهان درخشید اما در یک حرکت جوانمردانه امتیاز مبارزه آخر خود واگذار نمود تا با کشتی گیر رژیم اشغالگر قدس روبرو نشود. پهلوان شهریاری […]

گفتگوی صمیمی با قاسمی جو مربی با افتخار کشتی شهریار

یونس امامی؛ مدال افتخار بر گردن شهریار

رتانیوز ـ نزدیک به سه ماه پیش بود که کشتی گیر قدرتمند شهریار در جهان درخشید اما در یک حرکت جوانمردانه امتیاز مبارزه آخر خود واگذار نمود تا با کشتی گیر رژیم اشغالگر قدس روبرو نشود. پهلوان شهریاری برای اقتدار ایران هرچه داشت روکرد؛ اما افسوس از مسئولان. (مصاحبه زیر در اواخر بهمن ماه گرفته شد که بدلیل مشکلات کرونا چاپ نشد)

اهتمام به ورزش و نقش آن در زندگی و سلامت عمومی جامعه بر کسی پوشیده نیست و در میان پدیده های تلخ اجتماعی، معرفی ورزشکاران می تواند الگوی نابی برای جوانان کشور بوده ولی همین ورزشکاران باید مورد حمایت مسئولان باشند تا باعلاقه و دلگرمی بیشتری به امر ورزش بپردازند.

متاسفانه برخی مسئولان روی خوشی به این حوزه نشان نداده و زحمات مربیان و ورزشکاران به عنوان الگوهای مفید و موثر در جامعه ناشناخته باقی می ماند.

مهدی قاسمی جو مربی کشتی آزاد در این باره گفت: “یونس امامی” کشتی گیر بنام کشور از خطه شهریار یکی از شاگردان برجسته بنده است  که متاسفانه در سایه عدم حمایت مسئولان ناشناخته مانده است.

وی با بیان اینکه یونس امامی متولد سال ۷۶ بوده و از سن ۹ سالگی تمرین کشتی را آغاز نموده، افزود: روز به روز که از ورود یونس به باشگاه تمرین می گذشت کاملا احساس می کردم که کشتی گیری موفق و آینده دار است زیرا نگاهش به کشتی متفاوت بوده و باعشق و علاقه این ورزش را دنبال می کند.

قاسمی جو افزود: یونس در رده سنی نوجوانان عضو تیم ملی شد که در مسابقات آسیایی و جهانی وزن ۴۲ کیلوگرم مدال کسب کرد  و در رده جوانان نیز در وزن ۶۰ کیلوگرم عینا همان مدارج را طی کرد و با اینکه عضو تیم ملی جوانان بود، ملی پوش رده امید نیز شد که این جهش در ورزش بسیار سخت است .

وی افزود: یونس بااینکه امسال و سال آینده نیز در رده امید خواهد بود ولی به عضویت تیم ملی بزرگسالان نیز درآمده و اخیرا در مسابقات قزاقستان مدال جهانی مسابقات کشتی را کسب نموده است.

وی با اشاره به اینکه کشتی ایران حرفه ای نیست افزود: هر چند که کشتی گیران ما در حد حرفه ای تمرین نموده و مسابقه می دهند ولی کشتی ایران جزو ورزشهای آماتور محسوب می شود، بنابراین کشتی گیران هیچ گونه حمایت مالی نمی شوند و یونس امامی نیز از این طریق نمی تواند درآمدی برای خانواده اش داشته باشد.

او که ورزشکاران زیادی را به تیم ملی در رده های مختلف تحویل داده، یاد آور شد: پس از کسب قهرمانی های پی در پی توسط یونس، مسئولان وعده هایی به عنوان جایزه و پاداش به این ورزشکار دادند که تا کنون هیچ کدام عملی نشده است.

وی افزود: قرار بود سالنی به مدت ۱۰ سال به صورت اجاره ای در اختیار یونس قرار دهند تا بتواند از درآمد آن امرار معاش کند که تا کنون عملی نشده، حتی قرار بود سالنی به نام این ورزشکار نامگذاری شود که این موضوع هم لغو گردید.

مربی یونس امامی با اشاره به حضور این ورزشکار در مسابقات رنکینگ در کشور ایتالیا افزود: این مسابقات به منظور ارتقا رتبه ورزشی و حضور آسانتر ورزشکاران و مسابقات المپیک برگزار می شود .

وی خاطر نشان کرد: یونس در این مسابقات در دور اول، قهرمان آمریکایی را با اختلاف ۱۰ امتیاز شکست داد و در دور دوم با ترکیه به رقابت پرداخت و هر چند شکست این حریف برایش آسان بود ولی مجبور شد این بازی را واگذار کند چون در دوره سوم همبازی ورزشکار اسراییلی می شد.

قاسمی جو افزود: یونس به خاطر آرمانهای کشور خود را فدا کرد و از رنکینگ گذشت ولی مسئولان حتی  استقبال خوبی از ایشان در فرودگاه نکردند.

وی افزود: ریاست اداره ورزش و جوانان شهریار نگاه خاصی به ورزش کشتی دارند ولی قدرت امتیاز و پاداش عملی را ندارند و نماینده، فرماندار و اعضای شورای اسلامی شهر می بایست تشکرعملی از این ورزشکار زحمتکش نمایند.

وی یادآور شد: هر بار که یونس از مسابقات کشوری و آسیایی بر می گردد موج جمعیت کودکان ۱۰ ساله به سمت کشتی گرایش می یابد که این  موضوع نشان می دهد که یونس الگوی مناسبی برای اهالی شهرک ویره بوده و علاوه بر کار فرهنگی و سیاسی که وی در عرصه ورزشی می کند، کار اجتماعی نیز در این محله آسیب پذیر انجام می هد.

بگفته وی ۶۰ درصد جمعیت کشتی شهریار لک زبانان هستند که ۹۹ درصد آنها بعداز اینکه یونس امامی  قهرمان شد علاقه مند به کشتی شدند.

قاسمی جوریال یونس را پتانسیلی آماده و الگویی مناسب در شهرستان دانست  که اگر حمایت شود تاثیر و نفوذ زیادی در عرصه های فرهنگی و ورزشی و اجتماعی خواهد داشت.

وی ادامه داد: من به عنوان مربی یونس، برای این ورزشکار پر استعداد و بی حاشیه موفقیتهای بیکران را آرزومندم.

این مربی افزود: در سال گذشته در تمامی رده های سنی کشتی گیرانی از شهریار به تیم ملی داده که مقام های قهرمانی را کسب کرده اند ولی متاسفانه به دلیل تبلیغات ضعیف و بی توجهی مسئولان، اهالی شهریار از آن بی خبرند.

بگفته وی مهدی شیرازی از دینار آباد امسال عضو تیم ملی جوانان شد و مدال طلا کسب کرد و در مسابقات جهانی نیز پنجم شد.

وی تصریح کرد: فرهاد نوری عضو تیم ملی امید زیباترین فن کشتی در سال ۲۰۱۹ را زد و در سایت اتحاد جهانی کشتی نیز این فن به یادگار مانده است ولی مردم و مسئولان شهریار نسبت به این موفقیتها چندان روی خوش نشان ندادند.

قاسمی جو یادآور شد: در شهرهای خیلی کوچک در مازندان وقتی ورزشکاری از مسابقات برون کشوری باز می گردد، کارناوالی برای استقبال راهی خیابان می شود و مردم هدایایی برای ورزشکار می آوردند ولی یونس امامی هر زمانی که از مسابقات بر می گردند بنده به عنوان مربی تنها به استقبال می رفته و به خانه بر می گردیم.

وی به خصوصیات فنی یونس در کشتی اشاره کرد و گفت: یونس ایرانی کشتی می گیرد و به قول معروف همه جای کشتی را بلد است  و شاید در آینده جا پای “حسن یزدانی” بگذارد.

وی داشتن روحیه جوانمردی و پهلوانی و اخلاق خوب را از خصوصیات کشتی گیران و باستانی کاران دانست و افزود: یونس تمامی این خصوصیات را داشته و ورزشکاری ساده و سر به زیر است.

وی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی یونس افزود: این ورزشکار از قشر زحمتکش و درد و رنج دیده در شهرک ویره است و با اینکه هیچ ورزشکاری در خانواده ایشان وجود ندارد ولی امروز یکی از موفق ترین و فنی ترین کشتی گیران کشور می باشد.

بگفته وی یونس به دلیل مشکلات مالی به سختی خود را به تمرینات می رساند و از آنجا که پدر سالخورده و از کار افتاده ای دارد باید برای تامین معیشت خانواده نیز همراه پدر کار کند.

وی در پایان افزود: از مسئولان می خواهم زندگی یونس امامی را ببینند و به زحمات وی بها دهند، حتی خالی از لطف نیست که صدا و سیما زندگی این ورزشکار را به تصویر بکشد .

لینک کوتاه : https://www.retanews.com/?p=2570

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.